Yenidoğan Bebek Bezi

Yenidoğan Bebek Bezi

bebeklerin alt temizliği için kullanılan bezlere denilmektedir. Bu bezler prematüre bebek bezleri ve yenidoğan bebek bezleri olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Prematüre bebek bezleri 3 kg’a kadar olan çocuklar için kullanılabilir ve 0 numara (bazı markalarda 1 numara) olarak isimlendirilir. Yenidoğan bebek bezleri ise 2-5 kg arası çocuklar için kullanılır ve 1 numara (bazı markalarda 2 numara) olarak isimlendirilir.

Yenidoğan Bebek Bezlerinin Özellikleri;

1-) Bu bezler dermotologlar tarafından test edilerek yenidoğan bebeklerin cilt yapısına uygun olarak üretilir.
2-) Dış yüzeylerinde nefes alan gözenekler bulunur ve bebeğin cildinin havadan uzak kalarak terleyip pişik olması engellenir.
3-) Diğer bebek bezlerine oranla daha yumuşak bir yapıya sahiptir.
4-) Bacak arası mesafesi daha daraltılmış ve normal bebek bezlerine göre daha ince bir yapıdadır.

;

Yenidoğan bebek bezleri seçilirken ilk dikkat edilecek nokta bebeğin cinsiyetidir çünkü kız ve erkek bebeklerin çiş yaptıkları bölge farklı olduğu için cinsiyetiyle uyumsuz seçilen bir bebek bezi çişin emilimini düşürerek bebeğinizin huzursuz olmasına ve vücudunun tahriş olmasına sebep olabilir. İkinci dikkat edilecek nokta ise bebeğinizin kilosu olmalıdır çünkü kilosundan daha küçük bir bebek bezi bebeğinizi sıkarak rahatsız edebilir daha geniş bir bebek bezi ise sızdırmalara sebep olarak hem yetersiz bir alt temizliği sağlar hemde bebeğinizi oldukça rahatsız eder. En önemli yenidoğan bebek bezi seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerden biri de bezin ergonomik ve hava geçirgenliğinin yeterli olup olmadığıdır. Bebek bezleri bebeğinizin vücuduyla tam bir uyum içinde olmalı ve özellikle yan bantları sağlam ve tekrar tekrar açılıp yapıştırılabilen bir yapıda olmalıdır.

Seçimi;

Yenidoğan bebek bezi seçerken en çok kullanılan markalar prima, molfix ve huggies’dir. Anneler bebek doğmadan önce bebek bezlerini alıp depolamak isteyebilirler bu sebeple eğer bebeğinizin prematüre doğma olasılığı çok düşükse sadece 2 paket 2-5 kg arası çocuklar için olan yenidoğan bebek bezlerinden bu 3 markadan birinin bezini almanız yeterlidir. Bazı bebek bezleri bebeklerin cildiyle uyumlu olmayıp pişik yapabiliyor bu sebeple doktorlar bebek doğduktan sonra sırasıyla çeşitli markaları deneyerek hangisi sizin bebeğinizin cildiyle uyumlu ise bundan sonra da o markanın bebek bezleriyle devam edilmesini öneriyor.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.