Ülkemizde Madde Bağımlılığı

Ülkemizde Madde Bağımlılığı

Ülkemizde

Madde bağımlılığı hemen hemen her ülke de kendini göstermektedir. Kimi ülkede uyuşturucu maddeler daha çok tüketilirken kimi ülkelerde uçucu maddeler daha fazla tüketiyor. Bazı ülkelerin madde bağımlılarının nüfusa oranı diğer ülkelerden daha fazla.

Ülkemizde de madde bağımlılığı acil çözülmesi gereken bir sorun. Türkiye’ de madde kullanılma yaşı öyle aşağıdadır ki ilkokulların önünde bile bu zehri satan insanlar yakalanmakta, yaşı 15 i bile geçmemiş çocuklar kendi aralarında uyuşturucu sohbeti yapmaktadır.

Bir ülkenin geleceği çocuklar ve gençlerdir. Onları mümkün olduğunca bu illetten uzak tutmak gerekir. Hem madde kullanana hem de bu maddeyi satana caydırıcı cezalar verilmelidir ki bir daha öyle bir eyleme kalkışamasınlar. Maalesef ki madde bağımlılığı bireyin bazen tek başına üstesinden gelemeyeceği bir problem haline dönüşebilir. Böyle durumlarda ise devletin bu kişilere gerekli desteği vermesi zorunludur.

Devletin bir başka görevi aileleri madde bağımlılığı ile ilgili bilgilendirmek olabilir. Çocuğuna en yakın insanlar anne, baba ve kardeşleridir. Onların madde bağımlılığı hakkında gerekli bilgiye sahip olmaları sürekli beraber yaşadıkları çocuklarındaki bir değişikliği fark etmelerine neden olacaktır. Ayrıca şiddetle bu sorununun çözülemeyeceğini bilmeleri, çocuklarına gösterecekleri olası bir şiddet hareketinin önüne geçecek, onlara daha anlayışla davranacaklardır.

Madde bağımlılığına karşı kesin duruşu ise mutlaka toplumun göstermesi gerekir. Çünkü bunun zararını en fazla toplum görmektedir. Uçucu madde kullanan bir insanın dışarı çıktığında ne gördüğünü ondan başka kimse bilemez. Diğer insanları bir tehdit, bir düşman olarak algılayabilir ve bu da onlara zarar vermesine neden olur. Ya da madde bağımlısı bir kişi bütün parasını kullandığı maddelere verdiği için bir süre sonra ne yaşamını devam ettirecek ne de yeni madde alacak parası kalmaz, bunun için de çareyi hırsızlık yapmakta bulur. İnsan öldürmeye gidecek kadar ağır sonuçlar ortaya çıkabilir.

Madde kullanımının çocuk ve gençlerde giderek artması, ileride kronik bir hastalığa dönüşebilir. Onun için birey, aile, devlet ve topluma çok fazla sorumluluk düşmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.