Testosteron ve Kas Gelişimi

Testosteron ve Kas Gelişimi

Testosteron erkeksi davranışların oluşmasına neden olan hormondur. Erkeklerin çabuk sinirlenmesi, düğünlerde derneklerde silahların patlaması, aldatma, çapkınlık, maçlarda çıkan tartışmalar ve trafikte aşırı gerilim sonucu çıkan gereksiz tartışmalardan sorumlu hormon ne yazık ki testosterondur. Görüldüğü gibi hiç masum olmayan bu hormonun kas gelişiminde oldukça önemli rolü mevcuttur.

Testosteron androjenik kökenli bir hormondur. Bu hormon erkeksi düşünce ve fiziksel yapı oluşumuna neden olur. Erkekler doğdukları andan itibaren testosteron salgılamaya başlar ve 15 ila 20 yaş arasında tavan yapar. Yetişkin bir erkeğin kanının 1 desilitresinde yaklaşım oranla 300 ve 1000 nanogram civarı testosteron hormonu bulunur. Kadınlarda da bulunan bu hormon yaklaşık 40 ya da 60 nanogram arasındadır çünkü kadınlarda östrojen hormonu daha fazladır. Testosteron ve östrojen hormonları kadın ya da erkek olmanın özelliklerini oluşturmaktadır. Bu hormonlar fiziksel yapıda olduğu gibi karakteristik özelliklerin meydana çıkmasında da büyük önem taşır. Testosteron erkeğe saldırgan davranışlar, sakal, kalın ses tonu, cinsel istek, büyük kas yapısı ve kendine güven gibi birçok özellik kazandırır. Testosteronu yüksek erkeklerde egemenlik altına alma isteği oluşur. Hükmetme, emir verme ve sahip olma özellikleri ön plana çıkar. Hep ben düşüncesiyle hareket ederek iktidarı elinde tutmaya çalışır. Bu erkekler başkasının boyunluğu altına girmekten hoşlanmaz ve asla pes etmezler. Testosteronu düşük erkekler ise çok daha uyumlu, evcimen, sakin yapıdaki erkeklerdir. Nerede susulması gerektiğini bilen, insanları kırmaktan çekinen, her şeye uyum sağlayıp başkalarının düşüncelerine saygı duyar.

Testosteron hormonu, karakteristik özelliklerin yanı sıra kas gelişiminin, gücün ve kuvvetin artmasında büyük etki sahibidir. Bu nedenle erkek bedeni kadın bedenine göre çok daha fazla kas yapabilme özelliğine sahiptir. Bazı kadınlar spor yaparken kaslarının erkekler gibi oluşum göstereceğinden korkarlar bu yüzden spor yapmaktan korkarlar. Oysa bu yanlış bir düşüncedir. Spor hiçbir kadının testosteron hormonu normal sınırları aşmadığı sürece abartı bir kas gelişimine neden olmaz. Bu mümkün değildir. Tabi kas yapısı görsel anlamda şekle girecektir ama erkeklerin kas seviyesine ulaşması söz konusu değildir. Eğer erkeklerin kas yapısına benzer bir şekilde gelişim söz konusu oluyorsa kadında, bu bir anormalliğin olduğu belirtisidir. Ne kadar testosteron hormonuna sahipseniz o kadar kas oluşumuna sahip olursunuz. Kas gelişimi olan kas geliştirme şampiyonu kadınlar, testosteron ve anabolizan hormon takviyesi desteği almış olup bu sayede bir gelişim sağlamışlardır. Hiçbir kas tek başına bir çalışma sonucu üreyip gelişemez. Ona destekçi bir hormonunda kesinlikle mevcut olması gerekir. Şunu da şiddetle belirtmek gerekir ki hiçbir erkeğin ya da kadının testosteron ve benzeri steroidler ile desteklenmesi hormon dengesiyle ciddi anlamda bozukluğa yol açtığından sağlıksızlığa yol açmaktadır. Bu yüzden iki cinsiyet için önerilmesi düşünülemez.

Erkekte testosteron hormonunun yüksek olması sporda ve kas gelişiminde büyük avantaj yaratır. Testosteron protein sentezinde artış sağlayarak kas gelişimine direk etki eder ve kas gelişimini hızlandırarak istenilen kas yapısını meydana getirir. Aynı zamanda kırmızı kas hücrelerini arttırarak yaralanmalarda çabuk toparlanma sağlayarak iyileşme süresini kısaltır. Vücutta bazal metabolizmayı hızlandırarak yağları yakarak yağ oluşumunu engeller. Erkeklerde yağ miktarının kadınlara oranla daha az olmasının nedeni budur. Erkekler kadınlara nazaran daha çabuk kilo verdiği çok açık ve nettir.

Testosteron’un Sosyal Alandaki Rolü

Konu başında bahsettiğimiz gibi testosteron hormonu yüksek erkekler lider karakterlidir. Bir grup erkek topluluğu ele alındığında testosteronu yüksek olanlar daha baskın çıkarlar. Erkek savaş ya da fiziksel güç gerektiren bir durumla karşılaştığında zaten yüksek olan testosteron artış göstererek zafere yol açar. Mücadeleler sonunda zafer kazanmış erkek her zaman başarılı olmayı hedefler. Araştırmalar sonucunda testosteron hormonu herhangi bir yarış gerektiren durumlarda başarıya ulaşmış erkekler sürekli olarak bir yarış ve rakip arama içgüdüsündedir. Yapılan bir başka araştırmalardan görülüyor ki bekar erkeklerin evli erkeklere oranla testosteron hormonu daha yüksektir. Testosteron hormonu erkeği boşanmaya ve bekar kalmaya daha yatkındır. Uzun süreli, sadakatli, evlilik yolunda ilerleyen bir ilişki için testosteronu düşük erkekler tercih edilmelidir. Ama buna karşın kadınlar testosteron hormonu yüksek erkekleri tercih ettiği test edilmiştir. Testosteron ile ilgili yapılan araştırmalar sadece bununla sınırlı değil, bu hormonun yüksek olması sonucu erkekler çocuklarına karşı harika bir baba olarak karşımıza çıkıyor.

Erkeklerin birçok seçimlerinde de etkili olan bu hormon meslek seçimlerine de yansımaktadır. Testosteronu yüksek seviyede olan erkekler askerlik, yöneticilik ve siyasi konularda oldukça üstün olabiliyor. Ayrıca erkeği spor eğilimi sağlayarak birçok spor faaliyetinde başarıya ulaştırıyor. Güreş, rugby, boks ve halter gibi fiziksel güç teşkil eden spor dallarında testosteron hormonu yüksektir ve zamanla daha da yükselerek performansı olumlu etkiler.

15-25 yaş arası erkeklerin testosteron seviyesi tavana vurduğundan bazı erkeklerde bu suç eğilimine sebep oluyor. Erkekler kavga, tartışma ortamları, cinayet ve benzeri suçlara karışabiliyor. Tüm bu eksilerine rağmen her erkek testosteron hormonunun fazla olmasından memnuniyet duyar. Testosteron hormonunu tetikleyen bir takım doğal takviyeler mevcuttur. Bunlar düşük olan hormonu yükselterek daha güçlü bir yapı sağlayarak erkeğin fiziksel yapısını geliştirir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.