Şok Diyetler Neden Zararlıdır?

Şok Diyetler Neden Zararlıdır?

Şok Diyetler Neden Zararlıdır?

Şok diyetler iki gruba ayrılmaktadır. Tek tip besin içeren şok diyetler ve düşük kalorili şok diyetler olarak gruplandırılmaktadırlar.

Tek Tip Besin İçeren Şok Diyetlerin Zararları

Tek tip besin içeren diyetlerde genel olarak yüksek protein içeriğine sahip olan besin maddesine ağırlık verilmektedir. Örneğin; bu diyetlerde et, tavuk, balık, süt, yoğurt, yumurta gibi besinler tüketilmektedir. Bu besinlerin kolesterol içerikleri oldukça yüksektir. Eğer yüksek oranda bu besinlerden tüketirseniz kalp hastalıklarına yakalanma riskiniz artmaktadır. Kanser riskleride oldukça artacaktır. Ayrıca şeker hastalığı, tansiyon hastalığı ve karaciğer yağlanması gibi riskleri tek tip şok diyetler sebebiyle meydana gelebilmektedir. Yani kısaca şok diyetlerin ilk grubunda hastalığa yakalanma riski daha fazladır.

Düşük Kalorili Şok Diyetlerin Zararları

Ayrıca düşük kalorili diyetleri uygudığınızda karbonhidrat, protein ve yağ açısından daha dengeli fakat çok düşük kalorili bir diyet uyguluyorsanız da bu sefer de metabolizma hızınız yavaşlayacaktır. Yani daha düşük oranda besin tüketmenize rağmen vücuttaki yağlanma artacaktır. Çünkü çok düşük kaloride kas ve su kaybı artacaktır. Yani vücuttaki asıl zayıflama kas ve sudan olacaktır. 1 gr kas için 2,7 gram su azaldığını düşünürsek aslında verdiğiniz kilolar çok yanıltıcı kilolar olacaktır. Bunun dışında uyguladığınız şok diyetler vücudunuza uygun olmayabilir. Kısa vadede uyguladığınız şok diyetler anlık çözümler sağlayabilir fakat uzun vadede uyguladığınızda kronik hastalıklara yakalanma riskini arttıracaktır ve yaşam kalitenizi düşürecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.