Sarımsağın Kansere Karşı Koruyucu Etkisi Var Mı?

Sarımsağın Kansere Karşı Koruyucu Etkisi Var Mı?

Sarımsağın Kansere Karşı Koruyucu Etkisi Var Mı?

Sarımsağın kansere karşı koruyucu etkisi var mı? Sorusu gerek yazılı gerek görsel yayın organlarında sıkça tartışılan bir konudur. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her gün düzenli olarak tüketilen bir diş sarımsağın insan vücudu için çok sayıda faydası bulunmaktadır. Yemeklere kattığı eşsiz aroma ve lezzetinin dışında, kansere karşı vücudun korunmasına yardımcı olduğu da rapor edilmiştir. , doğal antibiyotik olmasına ek olarak, antiviral (virüs önler) özellikleriyle de bağırsak kurdu ve parazitleri yok etmektedir.

Bilimsel Çalışmalara Göre Sarımsağın Etkileri

Sarımsağın kansere karşı koruyucu etkisi var mı? Sorusu kapsamında Çin’de Hastalıkları Kontrol Ve Önleme Merkezi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan son çalışmada ve Kanser Önleme Araştırmaları Medikal Dergisinde yayımlanan son çalışmada çiğ sarımsağın, akciğer kanserine karşı korunmada yardımcı rol oynadığı doğrulanmıştır. Çalışmada ayrıca sadece sigara kullanmayanlarda değil, sigara içenlerde de sarımsağın kanseri önleyici tesiri olduğu ifade edilmiştir. 2003 ile 2010 yılları arasında 4.543 sağlıklı ve 1.424 akciğer kanserli hastayla iki oturum şeklinde görüşme yapılmıştır. Her bir kişiye sigara kullanma miktarı ve düzenli beslenip beslenmedikleri sorulmuştur. Araştırmacılar bu araştırmada özellikle sigara kullanımı ve sarımsak tüketimi üzerinde durmuşlardır. Araştırmanın sonuç kısmında araştırmacılar, sigara kullanmayıp da düzenli olarak çiğ sarımsak tüketmiş olanlarda akciğer kanserinin gelişme ihtimalinin %44 daha az olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Öte yandan sigara içenlerde ise, tüketilen çiğ sarımsak sayesinde, akciğer kanseri olma ihtimalinin %30 daha az olduğu tespit edilmiştir. Yani böylece sarımsağın, sarımsak tüketip sigara içenlerde bile kanser riskini düşürdüğü kanıtlanmıştır.


Sarımsağın kansere karşı koruyucu etkisi var mı? Sorusuna başka bir yanıt ise, yine Çin’de yapılan daha geniş kapsamlı başka bir araştırmada ortaya çıkarılmıştır. Araştırmaya göre, selenyum ile sarımsak dozu bir araya getirildiğinde mide kanserine yakalanma ihtimali %52 ve herhangi bir kanser türüne karşı korunmasızlığın da %33 daha az olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.