Sağlıklı Koşu İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Koşu İçin Yapılması Gerekenler

İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Koşu aklınıza gelen bütün spor dalları için temel antrenman biçimidir. Fazla kiloya sahipseniz kilo vermek için yapmanız gereken temel hareket koşudur, Formunuzdan memnunsanız ve kondisyonunuzu yükseltmek istiyorsanız yapmanız gereken temel hareket yine koşudur. Fakat bütün koşular elbette aynı seviyede aynı şartlarda olmayacaktır.

Her amaca göre daha farklı ağırlıkta yapılması gereken bu antrenmanda genellikle dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu noktaların en önemlisi için koşu yaparken aynı zamanda ayak sağlığımızdan olmamak için düzgün bir ayakkabı tercih etmektir. Düzgünayakkabı ayağınızla birlikte esneyebilen, yeterince yaylanan yaylanmaya bağlı olarak tabanı kalın olan, yere sağlam bastığınızda vücudunuza yaylanma hissini veren bir ayakkabı olarak düşünülebilir.

Ayakkabıda yine en önemli noktalardan birisi ayakkabınızın ayak yapınıza uygun olmasıdır. Burada şöyle bir durumla karşılaşılabilir; bir ayakkabıdan bir arkadaşınız çok memnun olabilir ve aynısını size tavsiye edebilir o ayakkabının arkadaşınız için tam uyması ve rahat ettirmesi aynı etkilerin sizin içinde geçerli olacağı anlamına gelmemektedir. Tam olarak sadece numaraya bakılmaksızın ayağınıza ne büyük ne de biraz küçük olmamalıdır. Ayağınıza uygun her açıdan tam oturan bir ayakkabı bulmuş olsanız bile ortalama istatistiklere göre en fazla 500.000 metre sonra değiştirilmesi gerekmektedir. Elbette bu oran kaliteli ve aynı zamanda ayakların sık sık yıkanarak temizliğine dikkat edilmiş bir ayakkabı için geçerlidir. Bunların yanında yine koşu ayakkabılarınız bağcıklı tercih edilmeli, bağcıklar ise ne çok sıkı ne çok gevşek olmalıdır. Ayakkabınızı tam olarak kavratacak kadar sıkı, ayakta baskı hissettirmeyecek ve hareketlerinde kısıtlanmaya neden olmayacak kadar gevşek olmalıdır.

Koşu sporu ile ilgilenen ya da sağlıklı bir yaşam için koşu yapmayı tercih eden kişilerin günlük hayatlarında yine spor ayakkabı rahatlığını veren ayakkabılar tercih etmesi sert yapılı ayakkabılardan uzak durması gerekmektedir, bu tür ayakkabılar ayağınızın şekline uymadığından ayağınızı spor yapmasanız bile zorlayacaktır. Örneğin bayanlar babet tercih ettiğinde ayak yapısı gün içinde babete göre şekillenebilecek ve spor ayakkabıya geçildiğinde rahatlık için uzun zaman gerektirebilecektir. Bu döngü hergün tekrarlanacağı için ayak sağlığına olumsuz etki edebileceğinden günlük hayatta da ayak şeklimize saygı duyan ayakkabı türleri tercih etmemiz gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.