Sağlıklı Gözler İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı Gözler İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hayatımızda yapacağımız bazı ufak değişiklikler ve önlemler göz sağlığımızın korunmasına yardımcı olabilir ve daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

1-) Bilgisayar Kullanırken Mola Vermelisiniz

Bilgisayar başındayken ekranın üst kısmı gözlerinizden yaklaşık 50-60 cm uzakta olmalıdır. Ayrıca her 20 dakikada bir gözlerinizi 30 saniye kadar dinlendirmeniz gerekmektedir. Çok aşırıya kaçmamak şartıyla bilgisayar kullanımı direk olarak göz sağlığını bozmasa da aşırı derecede yorgunluğu ve göz kuruluğuna sebep olabilmektedir.

2-) Güneş Gözlüğü Kullanımına Özen Gösteriniz

Güneşin yoğun ultraviyole ışınları zamanla gözlerinizde sarı nokta hastalığına sebep olabilir veya katarakt oluşumunu hızlandırabilir. Ayrıca özellikle yaz aylarında sıcak yaz güneşi gözlerde görülen alerjik reaksiyonlarının artışını tetikleyebilmektedir. Bu sebeple güneşli günlerde göz sağlığınızı korumak için güneş gözlüğü kullanımına ağırlık vermelisiniz.

3-) Doğru Beslenmelisiniz

Turunçgiller başta olmak üzere yeşil yapraklı sebze türleri, fasulye, bezelye, tahıl ürünleri ve yağsız kırmızı et göz sağlığını koruyan gıda maddeleri arasında bulunmaktadır. Ayrıca sarı nokta hastalığını engelleme özelliğiyle ön plana çıkmış olan balık, havuç, sarımsak ve soğanı sıklıkla tüketmenizi tavsiye ederiz. Göz sağlığınız için tüketeceğiniz gıdaları seçerken A, C, ve E vitaminleri içermesine ve magnezyum, çinko, selenyum minerallerini içinde bulundurmasına özen gösteriniz.

4-) Ufak Problemleri Önemseyiniz

Gözlerinizde kimi zamanlarda ortaya çıkan ufak rahatsızlıkları dikkate alınız ve bunları şimdi anlatacağımız yöntemlerle düzeltmeye çalışınız ayrıca sürekli olarak gözlerinizde gördüğünüz bir rahatsızlık varsa acilen bir göz doktoruna görünmeyi ihmal etmeyiniz.

Kaşıntı veya Kırmızılık: Gözlerinizde bu tür bir rahatsızlık fark ederseniz. soğuk kompres yaparak bu durumdan kurtulabilirsiniz veya antialerjik, antihistaminik göz damlaları kullanabilirsiniz.

Kum Kaçması: Gözlerinize kirmik girdiğinde veya çeşitli toz zerreleri bulaştığında kum batmış gibi hissedebilirsiniz. Böyle bir durumda ilk olarak temiz suyla durulayınız. Eğer geçmez ise bir göz damlası ile gözlerinizi temizleyebilirsiniz.

Ağrı ve Şişme: Bu tür durumlarda kendiniz bir müdahalede bulunmanız kesinlikle uygun değildir. En kısa sürede bir göz doktoruna gitmelisiniz. Ayrıca gözlerinizde ışığa karşı duyarlılık hissettiğinizde veya kayan noktalar gördüğünüzde de doktora görünmeniz gerekmektedir.

5-) Lenslerinizin Temizliğine Özen Gösteriniz

Lenslerinizi gözlerinize takarken ve çıkarırken önceden ellerinizi sabunla iyi şekilde yıkayınız. Düzenli olarak lenslerinizi özel solüsyonlarla temizleyiniz. Lenslerinizi geceleri uyurken çıkarınız. Havuz veya denize girerken de lenslerinizi çıkarmayı unutmayınız.

6-) Genel Sağlık Durumunuza Özen Gösteriniz

Diyabet, tansiyon, akciğer rahatsızlıkları, bağışıklık sistemi bozuklukları ve tiroid rahatsızlıkları göz sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu sebeple düzenli olarak sağlık kontrollerinizi yaptırmanız göz sağlığınızı koruma adına büyük önem arz etmektedir.

7-) İlaç Etiketlerine Dikkat Ediniz

Çeşitli rahatsızlıklar sebebiyle kullandığınız bazı ilaçlar göz sağlığınız için olumsuz yan etkiler oluşturabilir. Bu sebeple ilaç etiketinde bulunan yan etkileri okumalısınız veya herhangi bir ilaç kullandıktan sonra gözlerinizde bir rahatsızlık gördüğünüzde bunu doktorunuza belirtmeniz gerekmektedir.

8 -) Eski Makyaj Malzemelerinizi Atınız

Krem veya sıvı formda bulunan makyaj malzemelerinin içinde rahatlıkla bakteriler çoğalabilmektedir. Bu sebeple eski makyaj ürünlerini kullandıktan sonra gözlerinizde herhangi bir enfeksiyon meydana geldiği an makyajınızı temizleyip bir göz doktoruna gitmeniz gerekmektedir. Gözlerinde hassasiyet olan kişiler sadece tek bir ürün kullanmalıdırlar. Sürekli olarak farklı marka makyaj ürünlerini denememeli ve mağazalarda bulunan örnek makyaj ürünlerini test etmemelidirler.

9-) Sigarayı Bırakınız

Sigara gözlere ciddi anlamda zarar vermektedir. Çünkü damar tıkanıklığına sebep olarak zamanla göz retinasının görme duyusunu kaybetmesine sebep olmaktadır. Ayrıca göz kuruluğuna sebep olmakta ve katarakt olma riskini arttırmaktadır.

10-) Düzenli Göz Kontrollerini Yaptırınız

Bir bebek Dünya’ya geldikten sonra ilk olarak 12-18 ay arası göz kontrolleri yapılır. Ardından ise en geç 2 yılda bir göz kontrollerinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Ailesinde diyabet, göz rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon bulunan kişilerde görme bozukluklarının görülme olasılığı oldukça yüksektir. Bu sebeple sizde var olan göz rahatsızlığınızı daha da ilerlemeden fark etmek için düzenli göz kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.