Sağlığımız İçin Neler Tüketmeliyiz?

Sağlığımız İçin Neler Tüketmeliyiz?

Etrafta o kadar çok zararlı besin var ki hangisinin yararlı olup olmadığı konusunda tam teşhisi koyamıyoruz fakat bildiğimiz tek bir şey var; Bütün hepsinin üstesinden gelebilmek için spor yapın! Spor ile birlikte hem daha dinç hem de daha dinamik bir insan olabilirsiniz. Spor, sağlıklı bir hayatın en önemli parçasıdır.

Sağlığımız İçin Neler Tüketmeliyiz?

Günlük hayatımızda sosis, salam, sucuk, fast food, iskender, tavuk döner, pizza gibi besinleri sürekli tüketiyoruz çünkü insanın canı en çok bunları çekiyor. Sabah kalkıyorsun ve kahvaltı tabaklarının birinde sucuk birinde sosis birinde salam derken bunların hepsini yiyip o sofrayı terk ediyorsun fakat bilmediğin bir şey var. Sucuk, salam ve sosis hayatınızı derinden etkileyebilecek en zararlı yiyeceklerden bir kaçıdır. Bunları tüketirken düzenli bir şekilde tüketin yani bir hafta da en fazla 2 kez tüketin daha fazlası zararlı olacaktır. Dışarıda arkadaşlarınızla herhangi bir fast food dükkanında yemek yiyorsunuz, yemeği söylediniz ve geldi. İşte içerisinde bolca patates kızartması, sandviç vs. var. Bu yapılan patates kızartmasının kaç derece ısı da ve yağ da yapıldığını biliyormusunuz? Hayır, bilseniz de siz buna kulak asmazsınız çünkü tadı size çok hoş geliyor fakat bunun bedelini ileride çok iyi vereceksiniz. Öğrencilerin en çok tükettiği fast food türü yiyecekler onların sağlığı konusunda büyük sorunlar yaratıyor. Üniversite öğrenciliğine başlamadan önce 50 kilo olan Ayşe, başladıktan sonra 65 kilo oldu! Kızlar aman diyim yediklerinize dikkat edin, siz de Ayşe gibi olabilirsiniz. Tuzu, şekeri, unlu ve yağlı yiyecekleri çok fazla aşırı derece de tüketmemek gerekir yoksa benim bir tanıdığım var inanın şu an kendisi yürüyemiyor çünkü etleri bıngıl bıngıl!

Hatta yukarıda saydıklarımızın hiç birini tüketmemeye çalışın yani bunların yerine günlük olarak düzenli bir şekilde meyve tüketin. Portakal, mandalina, üzüm, karpuz, muz bu gibi şeyleri tüketin. Neymiş efendim, misket limonlu kola! Yok daha neler. Sen ne yap biliyormusun? Yarın git bi balık al, bunu fazla yağlı olmayacak şekilde kızart. Sonra da üstüne bir güzel limonunu dök ve yemeye başla. Oh missss! Bundan daha güzeli var mı? Yok, hem karnın doyuyor hem de gözlerine yararı dokunuyor hem de sağlığına bir şey olmuyor ama balığımızı yedikten sonra sporumuzu yapmayı unutmayalım…

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.