Psikolojik Nedenli Fiziksel Hastalıklar

Psikolojik Nedenli Fiziksel Hastalıklar

Psikolojik Nedenli Fiziksel Hastalıklar

Psikolojik sebeplerden dolayı ruhumuzda oluşan yüksek gerginlik vücudun fiziksel anlamda direncini kırmakta, bedenimizi güçten düşürmekte ve bağışıklık sistemimizi çökerterek birbiri ardına birçok hastalığa yakalanmamıza sebep olmaktadır. Üstelik psikolojik etkenler bu hastalıkların iyileşme sürecini de oldukça zorlaştırmaktadır.

Psikolojik Kaynaklı Bedensel Hastalıklar;

Psikolojik etkenler sonucu kalp atışında ve kan basıncında yükselme görülmektedir. Kanda bulunan yağ ve şeker oranında ciddi bir artış, kanın pıhtılaşma miktarının artması, kas kasılmaları ve sinir sistemi rahatsızlıkları oluşmaktadır.

Ülser, alerji, yüksek tansiyon, nefrit, şeker hastalığı, egzema, kanser, sedef ve kalp damar hastalıklar psikolojik kaynaklı bedensel hastalıklar arasında bulunmaktadır.

Psikolojik Kaynaklı Cilt Hastalıkları;

Psikolojik olarak yoğun hüzün ve karamsarlık içinde olan kişilerde yaşadıkları gerilimler, üzüntüler ve huzursuzluklar sonucu cilt yapılarında çeşitli sorunlar oluşmaktadır. Bunlar ilk olarak saç dökülme ve ağarması, cildin ağarması, matlaşması ve nemini çekerek kuruyup kalınlaşması olarak belirtilebilir. Ardından esnekliğini kaybederek kırışan, kuruyan ve çatlayan deri her türlü enfeksiyona açık bir hale geldiği için psikolojik kaynaklı cilt hastalıkları kalıcı bir hale gelmektedir. Ayrıca psikolojik sebepli yüzde sararma, soluklaşma ve gözlerde matlaşma da oldukça sık görülebilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Böbrek Taşı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? isimli makalemizde böbrek ağrısı ishal yaparmı, böbrek taşı ve böbrek taşı düşürmek hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.