Protez Diş Hakkında Herşey

Protez Diş Hakkında Herşey

Dişlerimiz günlük hayatta hem yeme – içme ihtiyaçlarımız için zorunluluğu olan, hem de gülüşümüze güzellik katan estetik zorunluluktur. Bu sebeple dişlerimizin eksikliğinde hem yeme-içme ihtiyaçlarımızı karşılama konusunda hem de estetik anlamda sıkıntılar yaşarız. Eksik diş probleminin giderilmesinde ise birçok yöntem vardır. Bunlardan biri de uygulamasıdır. Halk arasında takma diş olarak da bilinen protez diş uygulaması genellikle ilerleyen yaşlardaki hastalar için kullanılmaktadır.

Protez Diş Nedir?

Halk arasında takma diş olarak bilinen ve bu şekilde adlandırılan Diş protezi, ağızda kaybedilmiş dişlerin yerine takılan yapay dişlere verilen isimdir.
Diş kayıpları genelde, diş eti hastalıkları sonucu veya herhangi bir kaza sonucu oluşmaktadır. Diş kayıpları ile oluşan diş boşlukları protez dişler yardımıyla giderilmektedir. Diş kaybından doğan problemler: konuşma bozukluğu, yeme-içme zorluğu, estetik kaygılar gibi problemlerdir. Protez diş yardımı ile bu sorunların tamamı ortadan kalkarak kişiye rahat bir yaşam imkanı sunulmaktadır.

Protez Dişin Amacı

  • Protez dişler, hastanın kaybettiği dişlerle birlikte kaybettiği diğer fonksiyonların tekrar kazanılmasını hedefler.
  • Protez dişler, hastanın konuşma bozukluğunun giderilmesini amaçlar.
  • Protezler hastanın estetik kaygılardan kurtulmasını, güzel bir gülümsemeye kavuşmasını sağlar.
  • Eksik dişleri olan hastalar, zamanla gülmeyi kendine fobi edindiklerinden psikolojilerinde düzelme sağlanması protez dişlerin bir başka amacıdır.
  • Protez dişlerin genel olarak amacı hastanın yaşam kalitesinin yükseltilmesinin sağlanması.

Protez Diş Çeşitleri

Protez diş çeşitleri dişlerin durumuna ve kemik yapısına göre seçilmektedir. Hasta ve hekim birlikte karar alarak uygulamaya koymaktadır.

Protez Diş Hakkında Herşey

Sabit Protez Dişler

Sabit protezler adıyla uyumlu şekilde dişlere yapıştırılan ve kişinin kendi başına çıkaramadığı diş protezi türüdür. Kron ve köprü protezini tanımlamaktadır. Az sayıda diş eksikliği olan hastalar için en uygun protez diş çeşididir.

Hareketli Protez Dişler

Sabit protezler az sayıda diş eksikliği olan hastalara uygulanan bir yöntemken, hareketli protezler daha fazla sayıda diş kaybı olan hastalara uygulanan protez çeşididir.

İmplant Üstü Protez Dişler

Hastanın çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidalardan(implant) destek alınarak yapılan kuron veya köprü protezleridir.

Protez diş yaptırmak isteyen hastalar ay içerisinde en aşağı 7 defa doktora gitmesi gerekir.

SON GÜNCELLEME: 01.11.2018

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.