Parmak Arası Terlik Giymenin Zararları

Parmak Arası Terlik Giymenin Zararları

Hava ısınırken, yakında yazın geldiğinin en bariz işareti olan, flip flop olarak da bilinen parmak arası terlikler ortaya çıkacak. Ancak uzmanlar bu terliklere hiç sıcak bakmıyor ve rengarenk, cici parmak arası terliklerinizi yalnızca plaj, havuz, spa ya da ortak duş gibi alanlarda kısa sürelerle kullanmanızı öneriyorlar.

İşte eğer ayak sağlığınızı düşünüyorsanız parmak arası terliklerden uzak durmanız için 10 neden:

1. Parmaklarınızı bakteri, mantar, virüs enfeksiyonlarına açık hale getirir

Ayaklarınızı kapatmayan bu terlikler pek çok zararlı bakteriye, enfeksiyonlara, cilt tahrişine davetiye çıkartır hatta bazı durumlarda problem kangrene kadar gidebilir. Özellikle ayağınızda yeni yaptırdığınız bir pedikürden kalan ya da başka sebeplerden ufak yaralar varsa bu riski arttırır.

2. Sizi yavaşlatırlar

Tabanları çok düz ve alçak olan, yolda kolayca kayabilen ya da ayağınızdan fırlayabilen bu terlikler sizi dikkatli yürümeye zorlar, bu da daha ufak adımlar atmanıza ve yavaşlamanıza neden olur.

3. Sizi daha sakar yapar

Özellikle yaz aylarındaki sıcak havalarda ayaklarınız terliyken ayağınızın kayması, dönerek burkulması, düşmeniz olasıdır.

4. Topuklarınıza zarar verirler

Topuğunuzu yeterince desteklemeyen, ince, düz ve alçak tabanlı parmak arası terlikler topuklarınıza zarar verir ve ağrı çekmenize neden olabilir.

5. Parmağınızı tahriş ederler

Terliğin parmak aranıza giren ipi sürtünme nedeniyle parmağınızda tahrişe, yaraya, su toplanmasına neden olabilir.

6. Ayak parmaklarınıza zarar verirler

Terlikleri ayağınızda tutmak için daha fazla efor sarf eden ve kıvrılan parmaklarda kalıcı hasar meydana gelebilir ve bu cerrahi operasyona kadar gidebilir. Bu gibi durumları önlemek için ayağınızı daha sıkı şekilde saran, sağlam tabanlı, korunaklı sandaletleri tercih edin.

7. Duruşunuzu bozarlar

Aşırı düz ayakkabı ve terlikler uzun vadeli kullanımda duruşunuzu bozar, ayağınızda sorunlara yol açtığı gibi kamburlu ve başka sıkıntılara da sebep olurlar.

8. Ağrılara neden olurlar

Ayakkabıların yürürken diz, kalça ve sırtınızı desteklemesi önemlidir. Parmak arası terliklerde bu desteklerin hiçbiri yoktur. Bu da tam vücutta yorgunluk ve ağrılara yol açar. Özellikle sırtınızda ve aşil tendonunuzda ağrı hissedebilirsiniz.

9. İltihaplı nasıra yol açabilirler

10. Zehirli materyallerden yapılmış olabilirler

Plastik parmak arası terlikler BPA ve başka pek çok kanserojen, toksik maddeler içerebilir. Kumaş ve deriden yapılmış sandaletleri tercih edin. Doğal maddeler her zaman daha güvenlidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.