Ödem Nasıl Önlenir?

Ödem Nasıl Önlenir?

Nasıl Önlenir?

Ödem vücut dokuları ile cilt arasında biriken suyun oluşturduğu şişme problemidir. Bayanlarda daha sık görülen ödem problemi erkeklerde de görülebilmektedir. Ödem nedeni ile ellerde, ayaklarda, göz kapaklarında ve karın bölgesinde şişmeler meydana gelir. Ödemin nedeni birtakım sağlık problemleri olabileceği gibi düzensiz ve yanlış beslenme koşulları da olabilmektedir. Bu yazımızda ödeme neden olan etmenlerden ve konusunda bilgilerden bahsedeceğiz.

Ödeme Neden Olan Hastalıklar

· Çeşitli böbrek rahatsızlıkları

· Kalp ve damar hastalıkları

· Hormanal bozukluklar

· Karaciğer hastalıkları ödeme neden olan rahatsızlıklar arasında en sık karşımıza çıkanlardır.

Ödeme Neden Olan Başka Etkenler

Ödem sadece belirgin hastalıklar nedeniyle oluşmaz. Ödeme neden olan farklı etkenler de olabilir. Bunlardan bazıları sahip olunan fazla kilolar, aşırı stresli bir yaşama sahip olmak, aşırı tuzlu besinlerin tüketimi, günlük su ihtiyacının az karşılanması, fazla karbonhidrata yönelik beslenme, aşırı sıcaklar, adet öncesi dönem ve hamilelik esnasında da ödem problemi görülebilmektedir. Ödeme neden olan en önemli etkenler arasında hastalıklar ve saydığımız nedenler bulunmaktadır.

Ödem Nasıl Önlenir?

Ödeme neden olan etkenler kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Fakat ödemi önlemek için bazı önlemler alınabilir. Peki ödem nasıl önlenir? İşte size ödemi önlemek için yapmanız uygulamanız gereken birkaç önemli uyarı;

· Ödemi engellemek için günde en az 8 bardak su tüketimine dikkat etmelisiniz.

· Ödemi önlemek için egzersiz yaparak vücudunuzda bulunan ekstra sıvıların atılmasını sağlayabilirsiniz.

· Öncelikli olarak sahip olduğunuz fazla kilolardan kurtulmak için bir uzmandan yardım almalısınız.

· Aşırı tuzlu besinlerin tüketimini azaltarak kullandığınız tuz miktarını en aza indirmeniz gerekiyor.

· Karbonhidrat içeren besinlerin tüketimini mümkün olduğunca azaltın.

· Posa miktarı yüksek besinlerin tüketimine yönelin. Bu gıdalar bağırsakları çalıştırarak ödem atılmasına fayda sağlayacaktır.

· Ödem nasıl önlenir diyorsanız bırakmanız gereken alışkanlıklarınız da bulunuyor. Alkol, asitli içecekle, demli çay ve kahve alışkanlıklarınızı mutlaka bırakmanız gerekiyor.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.