Odaklanma Sorunu

Odaklanma Sorunu

Sürekli gelişen teknoloji etrafımızdaki dikkat dağıtıcı unsurların artmasında ciddi rol oynamaktadır. Cep telefonları, bilgisayarlar, televizyon, sosyal medya bağımlılığı vb. birçok etken dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorunu yaşamamıza sebep olmaktadır. Çünkü sürekli olarak etkilendiğimiz bu çevresel faktörler belli bir noktaya odaklanabilmemize engel olmaktadır. Doktorlar odaklanma sorunu ve konsantrasyon bozukluğu görülmesinin sadece tek bir etkeni olmadığını belirtmektedirler. Genetik, çevresel, psikolojik faktörler ve stresde dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorununa sebep olan ciddi etkenler arasında bulunmaktadır. Fakat asıl konumuz bu odaklanma probleminden ne şekilde kurtulacağımız yönünde olacaktır.

?

Öncelikle odaklanma sorunu yaşayan kişi bu durumun farkında olmalıdır. Birey kendisinde dikkat eksikliği olduğunu bilmeli ve bu sorunu çözmek için problemin üzerinde durabilmelidir. Dikkatin sürekli olarak farklı yönlere dağılması kişiyi düzensiz ve dağınık bir ruh, yaşam hali içine sokacaktır. Bu sorunu yaşayan kişi hayatını belirli bir düzen içine sokmaya özen göstermeli ve gün içinde yapacağı işleri belirli bir plan programa göre ayarlamalıdır.

İlk olarak temel yaşam gereksinimleriyle başlayarak beslenme ve uyku saatlerini belirli bir düzene oturtmalıdır. Çünkü düzensiz bir uyku ve dengesiz beslenme bireyde sürekli halsizlik, yorgunluk ve uykusuzluk problemlerine sebep olacaktır.

Odaklanma sorunu yaşanmasının en büyük sebeplerinden biride bireyin sevmediği ve ilgisini çekmeyen aktiviteleri yapmak zorunda kalmasıdır. Bu duruma karşı önlem almak amacıyla kişi örneğin ders çalışma esnasında dikkatini dağıtabilecek cep telefonunu ortamdan uzaklaştırabilir.

Odaklanmayı Arttıracak Uygulamalar Nelerdir?

Belirli aralıklarla spor yapmak veya zihni uyanık tutacak aktivitelerle ilgilenmek odaklanmayı arttıran unsurlar arasında bulunmaktadır. Örneğin; satranç oynamanın veya sudoku çözmenin dikkat ve konsantrasyonu yüksek düzeyde arttırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca gün içinde kısa süreli yürüyüş yapmak veya aşırıya kaçmamak şartıyla sevilen bir uğraşla ilgilenmek odaklanmayı arttıracaktır.

Sevmediğimiz İşi Yapmak

Sevmediğimiz bir işi yapmak odaklanma sorunu yaşanmasına sebep olan en büyük etken olarak göze çarpmaktadır. Bir birey sevdiği bir işle uğraşırken neredeyse hiçbir şekilde odaklanma sorunu yaşamaz. Bu sebeple eğer mümkünse sevdiğiniz veya severek yapabileceğiniz işlere veya uğraş alanlarına yönlenmelisiniz. Ayrıca kafanızda çeşitli problemler ve sorunlar olmasıda sizleri aşırı derecede meşgul ederek odaklanma sorunu yaşamanıza sebep olacaktır. Bu sebeple bir işle uğraşırken kafanızdaki düşünceleri işiniz bitene kadar bir köşede bırakabilmelisiniz.

Odaklanma sorunu yaşanmasının temeli çevresel faktörler ve dış etkenler olmasına rağmen kimi zaman çeşitli psikolojik sorunlar, depresyon, stres, anksiyete vb. durumlarda odaklanma sorunu yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bu sebep odaklanma sorunu ile tek başınıza mücadele etmekte yetersiz kaldığınız durumlarda bir uzmandan psikolojik destek almanız size ciddi ölçüde yardımcı olacak ve büyük olasılıkla sorununuzun çözülmesini sağlayacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.