Odaklanma Problemi Yaşayanlar Ne Yapmalı?

Odaklanma Problemi Yaşayanlar Ne Yapmalı?

Problemi Yaşayanlar Ne Yapmalı?

Günümüzde ilkokul çağından üniversiteye giden öğrencilerin yanı sıra, iş hayatında oldukça yaygın görülen problemlerden biri de . Oysaki herhangi bir işi zamanında yapmak ve başarı sağlamak için yapılan işe odaklanmak şart. Bu nedenle de bir işi yaparken veya ders çalışırken gereğinden fazla zaman kaybına neden olan hakkında bazı noktaların bilinmesinde yarar var. Bu noktalardan biri de beslenme alışkanlıkları.

Memorial Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden Dyt. Pınar Yetimoğlu, odaklanma problemi yaşayanlar için şu tavsiyelerde bulunuyor:

Ceviz, Fındık veya Badem Tüketilmeli

Bu tür sert kabuklu maddelerin en önemli özelliği, sinir sistemini kuvvetlendirmesinden ve odaklanmayı artırmasından ileri geliyor. Dikkati artırmak içinse, günlük 2 ceviz ve 10 badem tüketmek yeterli.

Çilek ve Yaban Mersini ile Hafıza Güçlendirilebilir

Özellikle de sınava hazırlık döneminde öğrencilere önerilen meyveler arasında çilek ve yaban mersini çok önemli bir yere sahip çünkü gün içerisinde 8-10 adet çilek ya da bir yemek kaşığı kadar yaban mersini hafızayı güçlendirirken aynı zamanda öğrenmeyi de kolaylaştırmakta. (Ancak yaban mersininin fazlası kabızlık yaptığından dolayı fazla tüketmemeye de dikkat etmekte yarar var.)

Ara Öğünler Oldukça Faydalı

Özellikle de sınav dönemlerinde dikkati yüksek seviyede tutabilmek için ara öğünlerle beslenmek oldukça işe yarayan yöntemler arasında. Ayrıca dengeli beslenmek te sınav döneminde en az ara öğünler kadar faydalı.

Ispanak Strese Karşı Etkili

İçerisinde bulunan Magnezyumdan dolayı Ispanak stresle mücadelede etkili bir besin olduğundan dolayı stresi azaltmak için tüketilebilir. Ispanak sevmeyenler ise bir avuç kabak çekirdeği yiyebilirler ya da 1 bardak süte kakao tozu ekleyerek içebilirler.

Kahvaltıda Karbonhidrat ve Şekere Dikkat

Sabahları sadece karbonhidrat ve şeker içeren reçel, çikolata ya da şekerler tüketmek uyku ve dikkat dağınıklığına sebep olabileceğinden dolayı bu tür besinleri mümkün olduğunca az tüketmek gerekir. Ayrıca rafine karbonhidratlar da odaklanmayı olumsuz etkileyen besinlerdir.

Bu bilgilerin yanı sıra, doğru beslenmenin öneminin, özellikle sıcak havalarda daha da artacağını bilmek gerekir çünkü bu durumda alınan besinler sindirim sisteminin olumsuz etkilenmesine ve böylece dikkatin daha fazla dağılmasına yol açabilirler.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.