Nefes Egzersizleri

Nefes Egzersizleri

Eğer sağlıklı bir insansanız doğru şekilde nefes alıp doğru şekilde nefes veriyorsunuzdur. Nefes alıp verme bize sıradan gelen, devamlı yaptığımız için farkında bile olmadığımız bir durumdur. Çoğu insan nefes alıp verdiğinin farkında bile değildir. O yüzden nefes alıp vermenin farkında olmak birinci şarttır. Bu yazıyı okuyorsanız zaten farkındalık oluşmuş ve bu yüzden buraya geldiniz demektir.

Doğru nefes alma ile ilgili konuşulacak ve yapılacak bir sürü şey var fakat ben farklı bir noktadan giriş yapmak ve dikkatinizi buraya çekmek istiyorum. Bu nokta size tüm ayrıntıyı özetleyecek belki de kendiniz nasıl nefes almanız gerektiğini görecek ve öğreneceksiniz. Bir bebek bunun için en önemli nokta. Bizler günlük hayatımızda nefes alıp vermeyi unutuyoruz. Kendimizi tutuyoruz. Bebekken doğru şekilde alıyorduk ama büyüdükçe, hislerimiz, oturma şeklimiz ve buna benzer sebeplerden dolayı nefesi tutmaya başladık. Eğer doğru nefes alıp vermek istiyorsanız bir bebeği uyurken gözlemelisiniz. Bir bebek uyurken doğru şekilde nefes alır. Nefes aldığında karnı şişer ve nefes verdiğinde karnı iner. Bu gözlemi yaptığınızda kendi üzerinizde nasıl nefes alıp verdiğinizi kontrol edin ve karşılaştırın. Daha sonra sizde aynı bir bebek gibi nefesinizi tutmadan doğru şekilde bu işlemi gerçekleştirin.

İnsan karnından nefes aldığı zaman bir rahatlama hisseder. Havayı karnınıza doldurup bıraktığınızda rahatlar ve sakinleşirsiniz. Ama nefesinizi tutarsanız veya üst bölgeden nefes alırsanız bu sizi gerginleştirecektir. Örnek vermek gerekirse spor yaptığınızda hızlı hızlı nefes alıp verirsiniz. İşlem üst bölgede gerçekleşir. Konuşmaya çalıştığınızda konuşamazsınız ama durup karnınızla nefes almaya başlarsanız rahatça konuşabildiğinizi göreceksiniz.

Doğru şekilde nefes alıp vermeyen insanlar sağlıklı olarak nitelendirilemezler. Yetersiz nefes almak birçok konuda sağlığımız üzerinde sıkıntılar oluşturur. Düzensiz nefes alıp verenlerde kalp krizi riski oluşur. Oksijen yeterli miktarda taşınamadığı zaman kalp zarar görür ve sonrasında kan basıncının yükselmesiyle beraber birçok rahatsızlık kendisini göstermeye başlar. Kanser, ani sancılanmalar, astım gibi rahatsızlıkların yanında stres, tedirginlik, öfke gibi sonuçlar doğurur.

Doğru nefes alıp verme ile kalp ritmi düzene girer, kan basıncı düşer ve kan dolaşımı hızlanır. Depresyonda nefes alıp vermek sizi depresyondan kurtaracaktır. Uykunuzu düzene sokmak ve stresten kurtulmak için sizde nefes egzersizleri yapabilir ve sağlıklı bir zihne kavuşabilirsiniz. Nefes egzersizleri ile yenilenin.

?

Bu soruyu cevaplamanın birçok yolu ve yöntemi var ancak ben bunu DSÖ yani Dünya Sağlık Örgütü standartlarına göre açıklamaya çalışacağım.

· Ciğerlerinizi nefes aldığınız zaman 4-6 litre arasında hava ile doldurmalısınız.

· Nefes alırken göğsünüzle değil diyaframınızla nefes almalısınız. Daha fazla hava için diyaframı kullanmak şart. Diyafram havanın daha yavaş bir şekilde teneffüs edilmesini sağlayacaktır.

· Ayrıca ağzınızla değil burnunuzla nefes almalısınız.

Bu anlattıklarım sağlık örgütü standartlarıdır. Doğru nefes alıp verdiğiniz zamanlarda kırmızı kan hücrelerinin sayısında artış olur ve oksijen daha kolay taşınır. Heyecanlı ve stresli ortamlarda daha normal hareketler sergilenir. Bunların ötesinde doğru nefes egzersizleri ile zayıflama yöntemi geliştiren insanlar bulunmaktadır.

Nefes Egzersizleri

· Burnunuzdan alabildiğiniz kadar nefesi içinize çekin. Nefesi çok yavaş bir şekilde hissederek almalısınız.

· Yine aynı şekilde yavaşça ve hissederek bırakın. Bu iki maddeyi yaparken içinizden sayabilirsiniz. Yavaşça 4 veya 5 sayabilirsiniz.

· Bu iki işlemi yani nefes alıp verme işlemini birkaç kez tekrarlayın.

· Şimdi dörde kadar yavaşça sayarak burnunuzdan bir kere daha nefes alın.

· Bu sefer nefesi verirken altıya kadar sayın. Yani nefes daha yavaş şekilde verin.

· Bu işlemleri yaparken nefesinizi hissedin ve yavaş hareket edin.

· Nefes vermeniz almanıza göre daha yavaş olacaktır. Yani hava içinizde daha uzun süre kalacak. Buna dikkat etmelisiniz.

· Oksijeni içinizde hissedin, rahatlayın ve gevşeyin. Kaslarınızı ve vücudunuzu serbest bırakın.

· Bu egzersizi gergin olduğunuzda, strese girdiğinizde, panik atak gibi durumlarda yapabilirsiniz.

· Bu işlemi her gün 40 veya 50 kez yapmalısınız.

Zamanla daha sağlıklı bir bünyeye kavuştuğunuzu göreceksiniz. Bu egzersizleri normal yaşantınızda gezerken, otururken, biriyle konuşurken uygulamaya çalışın. Zamanla kendiliğinden doğru bir şekilde nefes alıp verdiğinizi göreceksiniz. Sigara kullanıyorsanız mutlaka bırakın çünkü nefes almıyorsunuz demektir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.