Mutluluğun 7 Formülü

Mutluluğun 7 Formülü

Mutluluk nedir diye sorsam size? Eminim herkesin vereceği farklı bir cevap olacaktır. İnsan mutluluğu sürekli arıyor. Bütün çabalarımızın arkasında mutluluk var. Son elli yıldır, kırk iki ülkede binlerce, on binlerce araştırma yapılmış. Yapılan bu araştırmalarda mutluluğun oluşabilmesi için yedi temel faktör ihtiyaç duyulmuş. Bu yedi temel faktörün ilk beşi, aynı sıralama ile kırk iki ülkede de aynı çıkmış.

Sağlıklı Aile İlişkisi

Maddi olarak ne kadar çok şeye sahip olsak da, en üst düzey makam ve mevkilerde de olsak, mutlu bir aileye sahip olmadıktan sonra, bir önemi kalmıyor insan ruhunda. Yani bunlar tatmin etmiyor insanı. Hatırlayın, eliniz kalemi daha doğru düzgün tutamadığı yıllarda, belli belirsiz çizdiğiniz çizgileri, baba bak uçağım nasıl olmuş dediğinizde, Babanız uçağı çok güzel çizdiğinizi söylemesi ne kadarda önemlidir, siz dünyanın en mutlu çocuğusunuzdur artık. Bu durum büyüyünce de değişmiyor aslında.

Geleceğe Güvenle Bakma

Devamlı gelecek endişesi yaşamak, mutsuz olmaya, kaygılar içinde kıvranmaya insanı ittiği için, iç huzuru bozmaktadır.

İşini Anlamlı Bulmak

Acaba kaç kişi işini severek yapıyor? Siz işini severek yapan mutlu azınlıktan mısınız? Ne yazık ki maddi kaygılardan ötürü insanlar sevmediği iş de olsa da yapmak zorunda kalması, onları mutsuzluğa itiyor.

Arkadaş ve Dost Muhiti

Ülkemizde neden psikoloğa çok ihtiyaç duyulmuyor hiç düşündünüz mü? Bizler sohbet etmeyi, Arkadaşımızın, komşumuzun derdiyle dertlenmeyi bilen toplum olduğumuz için, konuşarak deşarj oluyoruz, rahatlıyoruz. Son zamanlarda, eskiye oranla azalsa da insan ilişkileri, Avrupa toplumlarına göre çok daha ileri seviyedeyiz.

Ruhsal ve Bedensel Sağlık

Her şeyin başı sağlık boşuna dememişler, sağlık olmadıktan sonra dünya senin olmuş ne fayda. Çok büyük bir zengin vardı, hastalığından ötürü sadece üç, beş şey dışında bir şey yiyemiyordu. Elimizdeki zenginliğin farkında olmalıyız. Mutlu olmak önce içte başlar. Ruhsal mutluluğu sağladıktan sonra, üzülecek sebeplerden bile mutluluk çıkartabiliriz.

Kararlarımı Ben Alabiliyor Muyum?

En küçüğümüzden en büyüğümüze kadar, bir ben olma duygusu var. En ufak bir engellemeyle karşılaştığımızda küçük bir çocuk gibi nasılda hırçınlaşıyoruz. Kararlarımızı verme konusunda belirli ilkelere bağlı kalmakla birlikte, özgür olma isteği bizleri mutlu kılmaktadır. Tamamen özgür olma, her şeyden ve herkesten bağımsız olma, insanı bir boşluğa iteceğinden, bir frenleme mekanizması olması lazım. Bu bir din olur, ya da ahlak öğretileri, adına ne derseniz deyin.

Size Yol Gösterecek İlke ve Değerlerin Olması

Bu evrende belki tamamen mutlu olamasakta, yaşadığımız her anı bir ödül sayarak, sevdiklerinizle mutlu huzurlu olmanız dileğiyle sevgili dostlar.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.