Kurban Bayramı’nda Et Tüketimi Nasıl Olmalı?

Kurban Bayramı’nda Et Tüketimi Nasıl Olmalı?

Kurban Bayramına yakın bir zaman kala en fazla ortaya çıkmış olan hatalardan birisi taze kesilmiş etlerin bekletilmeyip hemen bir an önce tüketilmesi ve bununla birlikte ciddi sağlık problemlerinin meydana gelmesi oluyor. Bu durum hakkında diyetisyenler hakkında önemli uyarılar meydana getirdi.

Diyetistenler, et tüketiminin her geride bıraktığımız gün çoğaldığı ve vatandaşların çok az bir zaman kalan kurban bayramında sağlıklı bir bayram geçirmesi için nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda açıklama yaptı. Kırmızı et, yanlış beslenme yapılmasından dolayı en fazla rahatsızlık veren hastalık çeşitleri olarak ortaya çıkan şişmanlık, kalp-damar hastalığı, diyabet, hipertansiyon gibi sağlık problemleriyle baş eden kişileri olumsuz yönde etkiliyor.

Genel olarak ele alındığında kırmızı et tüketim yüzdesinin ve sıklığının her geride bıraktığımız gün arttığı ve yaklaşan kurban bayramında da artacağından dolayı, dinimiz gereği durumu olan insanların kurban alarak kestiği ve sonrasında hemen taze kesilmiş etlerin bekletilmeden hızlı bir biçimde tüketilmesi önemli sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Bununla ilgili olarak uyarılarını yapan Diyetisten doktor Kübra Öztürk, bayramın sonrasında hazımsızlık ve mide sorunu yaşamamak için kurban etinin iyice dinlendirilmesi 24 saatten önce tüketilmemesi gerektiğinin önemini belirtti. Vatandaşların ’nda et tüketimini acele etmemesi sağlık sorunlarının beraberinde gelmemesinde rol oynayacak.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.