Kronobiyoloji (Biyolojik Saat) Nedir?

Kronobiyoloji (Biyolojik Saat) Nedir?

() ?

Vücudumuzda günlük yaşam aktivitelerimizin gerçekleştirilebilmesi için belirlenmiş sabit saatler bulunmaktadır. Bu saatlere denilmektedir. Bu biyolojik saatleri tam olarak tespit etmek için ise vücuttaki biyolojik ritimlerin sürelerini inceleyen bilim dalına ise kronobiyoloji denilmektedir. Kronobiyoloji araştırmalarında bir gün içinde sabit olarak belirli aralıklarla tekrarlanan biyolojik ritimlere ultradyan ritim ismi verilmektedir. Örneğin; belirli uyku döngüsü, belirli saatlerde kalp atış hızında yaşanan değişikler, gün içinde yine belirli saatlerde salgılanan hormon miktarları sürekli olarak biyolojik saate bağımlı olarak meydana gelmektedirler. Biyolojik saat içinde vücutta yaşanması gereken sabit döngü gerçekleşmediğinde vücut bu duruma karşı fizyolojik tepkiler gösterebilmektedir. Düzenli olarak günde bir sefer tekrarlanan kronobiyolojik ritimlere sirkadyan ritim, haftada veya ayda bir sefer tekrarlanan biyolojik ritme ise infradyan ritim ismi verilmektedir. Örneğin 28 günde bir yaşanan adet dönemi infradyan ritim olarak isimlendirilmektedir.

Biyolojik Ritimlerin Bozulduğu Durumlar

Uzun süreli otobüs ve uçak yolculuklarında düzensiz uyku sebebiyle yorgunluk veya uykusuzluk sorunu meydana gelebilmektedir. Geceleri çalışan kişilerde normalde uyanık olmaları gereken gündüz sırasında uyudukları için biyolojik ritimlerinde çeşitli bozukluklar meydana gelebilmektedir. Dengesiz ışık veya düzensiz beslenme gibi durumlarda biyolojik ritmi bozarak çeşitli rahatsızlıklara ve hastalıklara sebebiyet verebilmektedir.
Biyolojik ritmin bozulduğu zamanlarda stres, psikolojik rahatsızlıklar, melatonin salgısında azalma, diyabet, obezite ve sürekli yorgunluk hali görülebilmektedir.

İşinize Yarayacak Biyolojik Saatler

02:00 = Görme duyusunun zayıfladığı ve tepkilerin yavaşladığı zaman dilimidir. Bu sebeple bu saatte yolculuk yapılması tehlikelidir ve kazaların birçoğu bu saatte meydana gelmektedir.
07:00 = Bu saatte spor yapmak birçok kişinin yaptığı bir hatadır. Çünkü bu saat sindirimin yoğun şekilde yaşandığı birbiyolojik saattir ve en uygunu bu saatte güzel bir kahvaltı yapmak olacaktır.
09:00 = Hastanelerde yataklı bölümlerde sabah tedavi saat 9’da yapılmaktadır. Çünkü bu saat vücut direncinin yoğun olduğu bir süredir. İğne yaptıracağınız ve ilaç kullanacağınız zaman bu saatte alabilirsiniz.
16:00 = Spor yapmak için en uygun saat olduğu yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir.
18:00 = Akşam yemeği için en uygun zamandır. Çünkü bu saatte karaciğer oldukça verimli şekilde çalışmaktadır.

Hayvanlarda Biyolojik Saat Var Mıdır?

İnsanlar gibi hayvanlarında belirli bir kronobiyolojisi bulunmaktadır. Örneğin her yıl aynı dönemde göç eder ve aynı dönemde kış uykusuna yatarlar. Ayrıca günlük beslenme saatleri vb. çeşitli aktivitileri de biyolojik saatlerine bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp