Kontakt Lens Kullanımı

Kontakt Lens Kullanımı

Kontakt Lens Kullanımı 

İnsanların gözlüğe olan gereksinimini yok eden, estetik görünüm kazandıran, göze renk veren ve bazı göz hastalıklarının kolay tedavi edilmesini sağlarlar. Kontakt lensler günlük hayatta insanların öz güvenini yükseltebilir. İstedikleri göz rengine kavuşmalarını sağlar, görme problemlerini tedavi ederek gözlük gereksinimini ortadan kaldırır.

Kontakt Lens Çeşitleri Nelerdir?

Sert ve yumuşak lensler olarak iki çeşide ayrılır kontak lensler. İnsanlar tarafındansa daha çok yumuşak lensler tercih edilmektedir.

Sert lensler:

Yumuşak lenslere göre daha dayanıklı ve konforlu bir kullanım hizmeti amaçlar. Göz kırpmaları sırasında varlığının hissedilmesinden dolayı kullanımı bir süre alışma evresi gerektirir.

Yumuşak lensler:

Günlük kullanıma uygun uzun vadeli olmayan 1 günlük kullanılan lenslerdir. 1 haftalık, 1 yıllık gibi çeşitli vadeli tipleri de mevcuttur. Tedavi edici bir lens olarak kullanılır. Göze renk verme özelliği vermez. Son derece berrak bir görünüm sağlar. Yumuşaklığı sayesinde gözde rahatsızlık hissi oluşturmaz. Gözdeki kırmayı düzeltmede özelikle kullanılır. Göz kusurlarını düzeltmeyi amaçlar.

Kontakt Lenslerin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kozmetik ve estetik yönü bir köşeye konacak olursa optik açıdan çok yararlı ve avantajlıdır. Görme bozukluklarını direkt olarak azaltırlar. Gözlüğe oranla büyüte oranı daha azdır ve hastalar gözlükten daha kola uyum sağlarlar. Zor tedavi edilen keratokonus, kontakt lens tedavisinde iyi bir yol izlenir ve tedavide olumlu sonuçlara ulaşılır. Dezavantajlarına gelinecek olunursa maddi yönde gözlüklerden daha fazla masraflıdır. Gözlük uzun vadeli bir kullanıma uygundu ancak lenslerin belirli bir süre aralıklarla yenilenmesi ve tedavi amacıyla takılıyorsa yenilenmesinin aksatılmaması gerektiği bilinir. Ancak gelişmiş teknoloji sayesinde günümüzde daha uygun fiyatlı lensler bulunmaktadır. Hijyene dikkat edilmediği takdirde ciddi problemler sebep olabilmektedir. Lensin kullanılamayacağı durumlarda gözlüğe ihtiyaç duyulabilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.