Klimalar Sağlımızı Tehdit Ediyor

Klimalar Sağlımızı Tehdit Ediyor

Yaz aylarının gelmesiyle beraber evlerimizde ve iş yerlerimizde bütün gün çalışan klimalar sağlımız için çok büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bu sebeple ilk olarak klimaların oluşturduğu sağlık tehlikesinin sebeplerine ardından bu durumdan kurtulmak için neler yapabileceğimize değinmek istiyorum.

Klima Neden Hastalık Yapar

Klimalar çalışmaya başladıktan sonra havadaki nem oranı ciddi miktarda azalmaktadır. Bu durum sonucunda mekanda artan kuru hava boğazda ve burun içi dokularımızda tahrişe sebep olmakta ve çeşitli hastalık yapan enfeksiyonların görülme olasılığını arttırmaktadır. Ayrıca klima filtrelerinde düzenli bakım ve temizlik yapılmadığı için virüsler birikmekte ve klimanın çalışmasıyla beraber ortama yayılmaktadır.

Klimadan Kaynaklanabilecek Hastalıklar

Klimalar yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı ilk olarak üst solunum yolu enfeksiyonlarından grip, nezle ve soğuk algınlığı ile kendini göstermektedir. Ayrıca bazı durumlarda klima sinüzit, dış kulak iltihabı, bademcik iltihabı, bronşit ve hatta zatürre gibi çok ciddi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Klima Hastalıklarından Korunmak İçin Neler Yapmalıyız

– Klimaları çok mecbur kalmadıkça kullanmamalıyız bunun yerine kapı ve pencereleri açarak doğal bir havalandırma elde edebiliriz.
– Klima kullanırken gelen soğuk havanın solunum yollarına direk temas etmesi önlenmelidir. Bu sebeple klima çalıştırıldığı zaman direk yüze doğru tutulmamalıdır.
– Gün içinde ara sıra klimayı kapatarak pencereleri açıp ortamdaki nem oranını dengelemeniz gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.