Kemik Erimesini Önlemenin Yolları

Kemik Erimesini Önlemenin Yolları

Kemik Erimesini Önlemenin Yolları

genellikle erkeklerde 50 yaşından sonra bayanlarda ise 70 yaşından sonra ortaya çıkan, her beş kişiden birinde görülen ve önlenmediği takdirde boyda kısalma, kamburluk ve hatta ölümcül sonuçlara bile sebep olabilmektedir. Diğer ismiyle olarak isimlendirilen bu hastalık kemik dokusunun yoğunluğunda azalma sonucu meydana gelmektedir. sonucu kemikler zayıflamaya başlamakta ve daha kırılgan bir hale gelmektedirler. Kemik erimesi ilk olarak kalça, omurga ve el bileği eklemlerinde kendini göstererek aşırı ağrıya sebep olabilmektedir. Bu makalede kemik erimesinin ne olduğuna daha fazla değinmeyip için günlük hayatınızda edinmeniz gereken bazı davranışlara değinmek istiyorum. Bu sayede kemik erimesine yakalanma olasılığınızı düşürebilir ve hatta kemik erimesi tedavisini hızlandırabilirsiniz.

Kalsiyum Alımını Arttırınız;

Bir bireyin ihtiyaç duyduğu günlük kalsiyum miktarı 1 gramdır. 50 yaşından sonra yani osteoporoz riskinin görülmeye başladığı dönemden itibaren kalsiyum ihtiyacı günlük 1,2 gram seviyesine çıkmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak için sabah kahvaltılarınızda bir kibrit kutusu kadar peynir tüketmeli ve günde 2 su bardağı süt içmelisiniz. Süt içmeyi sevmeyenler yoğurt tüketmeye ağırlık vererek kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Güneşten Mahrum Kalmayın;

Vücudumuzda sentezlenen D vitamini ancak güneş ışığıyla oluşturulabilmektedir. Yeterli düzeyde D vitamini ihtiyacı karşılandığında kemiklerin onarımı hızlanmakta ve kemiklerin daha güçlü olması sağlanmaktadır. İlerleyen yaşlarda vücudun D vitamini ihtiyacının karşılanması için 600-1000 UI arası güneş ışınına vücudumuz ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyacı karşılayıp için günlük en az 15 dakika güneş ışınlarına vücudumuzun maruz kalması gerekmektedir.

Protein Alımını Arttırın;

Sağlıklı bir yaşam ve kemik gelişimi için protein alımı büyük önem arz etmektedir. Çünkü protein kemik gelişimini destekleyici özelliğinin yanında kas gücü ve kitlesini arttırma özelliğine sahiptir. Bu sebeple osteoporoz sonucu kemiklerde erime meydana geldiği zaman kas gücünü arttırarak vücuda direnç sağlamaktadır. Günlük protein ihtiyacı böbrek hastası olan kişilerde 30 gram yoğun spor yapan kişilerde ise 200 gram ile sınırlandırılmıştır. Siz bu aralıkta protein alarak ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Fakat önemli bir uyarıda bulunmamız gerekiyor ki proteinin normal düzeyde tüketilmesi sağlık için faydalı olsada aşırı tüketimi idrarla beraber kalsiyum atılımına sebep olabilmektedir. Bu sebeple kalsiyum alımıyla beraber yoğurt vb. süt ürünlerinin tüketimine de ağırlık verilmelidir.

Tuz Tüketimini Azaltın;

Aşırı tuz tüketmek vücutta biriken kalsiyumun atılmasına sebep olmaktadır. Bu durum sonucunda ise artmaktadır. Kemik erimesini önlemek isteyen kişiler günlük tuz tüketimini azaltmalı ve vücutlarına aldıkları sodyum miktarının 6 gramı geçmemesine özen göstermelidirler. Ayrıca içeriğinde bulunan sodyum oranı %20’nin üzerinde bulunan hazır gıdaları da tüketmekten uzak durmalıdırlar.

Çay ve Kahveyi Azaltın;

Çay, kahve, kola ve soda gibi içeceklerde yoğun miktarda kafein bulunmaktadır. Kafein ise süt ürünleriyle vücudumuza aldığımız kalsiyumun emilimini engellemektedirler. Bu sebeple doktorlar osteoporoz hastalığı görülen kişilerin günde 3 bardaktan fazla çay ve kahve içmemesi gerektiğini belirtmektedirler. Ayrıca sigara ve alkol tüketimide kemik erimesi riskini aşırı derecede yükseltmektedir.

Düzenli Spor Yapınız;

İlerleyen yaşlarda spor yapmak çok zor bir hale gelmektedir. Bu sebeple kemik erimesi riskini engellemek için düzenli olarak spor yapmaya özen göstermelisiniz. Çünkü düzenli spor yapmak kemiklerin sağlamlaşmasını sağlamakta ve kasların gelişmesine sebep olmaktadır. Bu sayede osteoporozu engellemektedir.

Meyve ve Sebze Tüketimini Arttırınız;

Meyvelerde ve sebzelerde potasyum ve magnezyum gibi kemik gelişimi için önemli mineraller bulunmaktadır. Ayrıca içeriğinde bulunan C, D ve K vitaminleri kemik onarımını sağlayıcı özelliğe sahiptir. Bu sebeple düzenli meyve, sebze tüketen kişilerde kemik erimesi görülme olasılığı aşırı derecede düşmektedir.

Aşırı Zayıflamayın;

Çok fazla zayıf olan kişilerde kemik erimesi daha sık görülmektedir. Çünkü aşırı zayıflama sonucu vücutta deri altı yağ kitlesi azalmaktadır. Bunun sonucunda östrojen seviyesinde de düşüş olduğu için kemik erimesi görülmeye başlayabilmektedir.

Posalı Yiyeceklerden Uzak Durunuz;

Tam tahıllı ekmeklerde, baklagillerde, yeşil fasulye ve yeşil pancar gibi yiyeceklerde yoğun miktarda posa bulunmaktadır. Posalı yiyecekler içeriğinde bulundurdukları fitrar sebebiyle kalsiyum emilimini azaltıcı yönde olumsuz bir etki oluşturmaktadır. Ayrıca bu posalı yiyecekler süt ürünleriyle beraber tüketildiklerinde alınan kalsiyumun sadece %20’lik bir kısmının vücutta kullanılmasını sağlamaktadırlar. Geri kalan kalsiyum ise vücut tarafından emilemediği için idrar yoluyla vücut dışına atılmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Böbrek Taşı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? isimli makalemizde böbrek ağrısı ishal yaparmı, böbrek taşı ve böbrek taşı düşürmek hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.