Kegel Egzersizleri Nedir?

Kegel Egzersizleri Nedir?

Kegel egzersizleri, pelvis diye bilinen kemik çatının altında bulunan rahim, vajinal bölge ve idrar yapma organlarının yıpranması ve güçsüz kalması durumunda yapılan egzersizlere verilen genel addır. Bu egzersizler genellikle bayanlar tarafından yapılmaktadır. Pelvis denilen bölgede yer alan kasların dışkı bırakımı sırasında çalışması ve organların burada sarkmadan kalabilmesi için kas yapısının sağlam olması çok önemlidir. Bu yüzden kas yapısında meydana gelen güçsüzlük sonucu idrar tutamama, ikinci doğumdan sonra kaslarda oluşan sorunlardan dolayı doğumun zorlaşması gibi pek çok olumsuz durumu da beraberinde getirebilmektedir.

Kegel egzersizleri, kolları güçlendirmek ve kas dokusunu sağlamlaştırmak için halter kaldıran insanların yaptıkları egzersizler gibi pelvis bölgesinde bulunan kasların durumunu daha iyi hale getirmek için yapılan egzersizleri kapsamaktadır.

?

Kegel Egzersizleri Nedir?

Kegel Egzersizleri Resimli Anlatım (Resime Tıklarsanız Büyür)

Kegel egzersizlerini yapmak için hangi kas türünün çalışmasında aksamalar olduğunu bilmek gerekir. İç kaslar mı yoksa dış kaslar mı sorunlu bunu anlamak için kısa bir test yapılmalıdır.

İdrar yapma esnasında idrar yapmayı bir anda kesip bir anda tekrar başlatmaya çalışmak iç kasların kontrolü için yapılan testtir. Bu test sonucunda herhangi bir sorun yaşanıyorsa kegel egzersizler yapılabilir.
Dış kaslar denilen vajinal bölge kaslarını kontrol etmek için bir yastık alınıp bu yastık sıkıştırılmaya çalışılmalıdır. İstenen düzeyde bir sıkma olmadığı durumlarda kaslar tam çalışmıyor demektir.

yapmak gün içerisinde işte, otururken, yolda her yerde uygulanabilecek egzersizlerdir. Pelvis kaslarını kasarak saniyelik alıştırmalar yapılabilir. Kegel egzersizleri 5-10 kere art arda tekrarlandığında pelvis bölgesindeki kasların daha iyi çalışması sağlanacaktır. Bu egzersizler idrar yapma esnasında yapılmamalıdır. Çünkü idrar tutma problemlerine neden olabilir. Kaslar istem dışı olarak kendini kasıp idrar bırakmayı engelleyebilir.

Kegel egzersizlerini isteyenler yere uzanarak nefes alıp pelvis bölgesini kasmak ve birkaç saniye sonra bırakmak şeklinde yapabilirler. Kegel egzersizlerini yavaştan hızlıya doğru yapmak daha fazla fayda verecektir.

Kegel Egzersizlerini Kimler Yapabilir?

Kegel egzersizini kadın erkek herkes yapabilmektedir. Özellikle idrar kaçırma problemi olan kişiler, hamile bayanlar ve cinsel gücü az olan erkekler ve bayanlar uygulayabilirler. Vücudun her bölgesinde bulunan kasların çalışmaması ve ya az çalışması nedeniyle oluşacak olumsuzlukları önlemede egzersizlerin önemi büyüktür. Kegel egzersizi de belirli bir bölgenin kas çalışmasını düzenlediği için herkes tarafından yapılması gerekir.

?

Kegel egzersizi öksürünce, gülünce ve ya hapşurunca idrar kaçıran kişilerin bu durumdan kurtulmaları için yapılır. Bu kişilerde genellikle kaslar çalışmayı azaltır. Azalan çalışmalardan dolayı idrar gelince kaslar kasılmaz ve idrar kaçırma olayı görülür.

Hamile bayanların doğum öncesi kaslarını çalıştırarak bebeğin doğumunda yaşanacak kaslara bağlı olumsuzlukları önlemede kegel egzersizleri yapılmaktadır. Kegel egzersizinde rahimdeki kaslarda çalıştığı için bebeğin doğumu daha kolay yapılabilmektedir.

Cinsel olarak zevk almak isteyen kişiler tarafından vajinal bölgede bir his oluşturmak için kasların çalıştırılması gerekir. Bu yüzden kegel egzersizleri cinsel hayatında daha iyi yaşanması için yapılabilir.

Çocuk doğurduktan sonra vajinal bölgede oluşan sarkmalardan dolayı sıkıntı yaşayan bayanlar bu sarkmayı önlemek amacıyla kegel egzersizleri yapabilirler.

Vajinal bölgenin daha tepkisel olmasını ve kişinin bu bölgeye olan hakimiyetini sağladığı için kegel egzersizi çok faydalıdır.

Kegel eksersizleri neden önemlidir?

Fitness (vücut geliştirme) sporu çalışan bir sporcu nasıl ki vücudunun belli bölgedeki kaslarını güçlendirebilmekde ve ağırlık kaldırma kapasitesi artmaktaysa, kegel egzersizlerini yaparak vajina kaslarını kuvvetlendiren bir bayanın da cinsel ve genito-üriner fonksiyonları iyileşmekte ve bayanlar yaşlanma ile ortaya çıkacak jinekolojik sorunlara karşı kendini korumaktadır.

Erkekler İçin Kegel Egzersizleri

Kegel egzersizleri kadınlarda olduğu gibi idrar kaçırma sorunu olan erkeklerde de uygulanabilen egzersiz türlerindendir. Bayanlarda olduğu gibi idrar tutmaya yönelik gün içerisinde 4-10 kez pelvis kasları kasılıp birkaç saniye sonra bırakılabilir.

Kegel egzersizleri kan dolaşımını hızlandırdığı için erkeklerde bulunan sertleşme sorunun çözümünde de etkili olmaktadır. Ayrıca erkeklerde görülen erken boşalma durumunun da tedavisinde kegel egzersizleri faydalı olmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp