Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Hasta olmaya karar verip hazırlık sürecini tamamladıktan sonra operasyona girer. Bu, o kadar da kolay bir operasyon olmadığı için sonrasında kendisini bekleyen bir süreci vardır. Her şeyden önce hasta ameliyata girmeden önce, sonrasında yaşayacağı süreç ile ilgili doktorundan yeterli bilgiyi almalıdır. Çünkü hiç kimse anestezinin etkisi geçip de uyandığı zaman bir sürprizle karşılaşmak istemez. Eğer doktor kendisini tatmin edecek şekilde ameliyat sonrasından bahsetmediyse hasta bu konuya titizlikle yönelmelidir.

ameliyatı

Karın germe ameliyatı sonrası hastayı bekleyen bazı sorunlar ve hastanın dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle karın germe ameliyatı sonrasında karın bölgenizdeki dokularda şişlik gözlemleyebilirsiniz. Her ameliyat sonrası gelişmesi muhtemel ağrılar bu ameliyattan sonra da geçerlidir. Bu ağrılardan ağrı kesiciler yardımı ile kurtulabilirsiniz. Nadir de olsa bazı ameliyatlardan sonra içerideki kanı boşaltmak için dren kullanmak gerekebilir. Dikişlerin enfekte olması durumunda ise doktor tavsiyesi ile antibiyotik tedavisine başlanabilir. Hastanın nekahet dönemi direncine göre değişir. Taburcu olma süresini hastanın durumu belirler. Genellikle hastalar bir gece müşahede altında tutulmak istenir. Hasta mümkün olan en kısa zamanda ayağa kalkıp yürümeye başlamalıdır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Karın germe öncesi ve sonrası

Basit egzersizler ise iyileşme sürecini kolaylaştırır. Doktor tavsiyesi ile dozu belirlenen hareketleri hasta periyodik olarak yapmalıdır. Ameliyat sonrası işe başlama yahut günlük rutinlerine tamamen dönme süresi hastanın durumuna göre iki hafta ila dört hafta arası değişkenlik gösterebilir. İlk üç gün hasta ve refakatçisi daha titiz davranmalıdır çünkü dikişler henüz zarar görmeye müsaittir. Karın bölgesi mümkün olduğunca az gerilmelidir. Uyku pozisyonu ise dizler karna çekilecek şekilde sabitlenmelidir. Ameliyat sonrası sıkı diyetlerden ve sigara kullananlar için sigaradan iki hafta süreyle kaçınmak iyileşme sürecini hızlandırır. Dikiş izlerinin tamamen yok olması için gerekli süre bir seneyi dahi bulabilir.

Karın germe ameliyatı sonrası süreci bu birkaç önemli noktaya dikkat edilerek kolaylaştırılabilir. Bunlara dikkat eden hastalarda komplikasyon riski azalmakla beraber iyileşme süreci de daha hızlı olur. Hasta kendi iyiliği için bu süreç hakkında bilgi sahibi olarak karın germe ameliyatına girmelidir.

 

Op Dr Ali Mezdeği

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.