Kalp Sağlığı İçin 5 Tavsiye

Kalp Sağlığı İçin 5 Tavsiye

İçin Tavsiyeler, Ülkemizde son yıllarda kalp rahatsızlıklarının sayısında ciddi bir artış yaşanınca uzmanlar koruyucu sağlık önlemlerini daha da arttırmaya ve özellikle de kalp sağlığını korumak için yapılması gerekenler konusunda çok ciddi araştırmalar yapmaya başladılar. Bu araştırmalar sonucunda kalp sağlığını olumlu yönde etkileyen çok önemli noktaları tespit ettiler.

Stresten Uzak İyimser Yaşam

Kalp Sağlığı İçin 5 Tavsiye

Günlük yaşamımız içinde iş stresi, aile stresi, yaşanan sorun ve sıkıntılar hayatımıza ve kalbimize büyük bir yük olarak binmektedir. Bu yükü üzerimizden atarak stresten uzak bir yaşam sürmek kalp sağlığını koruyan ilk ve en önemli etkendir. Stresten uzak kalmak için size iyimser bir bakış açısı içinde olmanızı tavsiye etmek zorundayız. Ne kadar zor olsa da olaylara iyi yönden bakmak, olumsuzluklar üzerinde fazla durmamak stresinizi ve kalp sağlığınızı koruyacaktır.

Sevdiklerinizle Kaliteli Zaman Geçirmek

Kalp Sağlığı İçin 5 Tavsiye

İşlerinizin ne kadar yoğun olduğunu ve bu sebeple hem ailenizle hem de çevrenizdeki insanlarla fazla kaliteli zaman geçiremediğinizin farkındayız. Fakat bilmeniz gerekir ki insanların başkalarıyla sosyal ilişkiler içinde olması çok büyük bir ihtiyaçtır. Bu sosyal ihtiyaç yerine getirilmediği zaman depresyon, psikolojik sıkıntılar ve anksiyete gibi durumlar gözlenmekte ve bu rahatsızlıklar ilk olarak kalbinize etki etmektedir.

Düzenli Sağlık Kontrolü

Kalp Sağlığı İçin 5 Tavsiye

Toplum olarak aşırı derecede rahatsızlanmadığımız sürece doktora gitmek istemeyiz. Rahatsızlandığımız zamanlarda bile bir iki güne geçer diyerek kendimizi çeşitli hastalıkların kollarına atarız. Oysa bazı rahatsızlıklar gerçekten de bir iki güne geçmiş gibi görünse de bu durum vücudumuzda sessiz şekilde ilerleyen kalp rahatsızlıklarının habercisi olabilir. Bu sebeple özellikle 35 yaşından sonra herkes bir şikayeti olmasa bile düzenli sağlık kontrolü için belirli periyotlarla doktora görünmelidir. Unutulmamalıdır ki birçok kalp hastalığı erken teşhis sayesinde tedavi edilebilmektedir.

Fast Food Değil Organik Food

Kalp Sağlığı İçin 5 Tavsiye

Günlük yaşamın koşturmacası içinde düzenli beslenmeye pek zaman ayırmamaktayız ve çoğu zaman yemek yemenin bizim için zaman kaybı olduğundan şikayet ederek fast food besinlere yöneliriz. Sürekli olarak sağlıksız şekilde beslendiğimiz için sağlımız bozulunca bu kötü durum ilk olarak kalp sağlımızı kötü duruma sokmaktadır. Bu sebeple hazır besinler, dürümler veya atıştırmalık besinler yerine gün içinde kendimize bir saat ayırarak sağlıklı ve organik beslenerek kalp sağlımıza ve yüzümüze bir gülücük bırakmalıyız. Özellikle kalp sağlımız için günde 2,5 litre su içmek, az yağlı besinler tüketmek ve gün içinde dahi meyve yemeye ağırlık göstermeliyiz.

Düzenli Uyku ve Kan – Şeker Değerlerini Korumak

Kalp Sağlığı İçin 5 Tavsiye

Gece geç yatıp sabah erken uyanmak bütün vücudumuzun düzenini alt üst etmektedir. Tüm kan ve şeker değerlerimiz düzensiz uyku yüzünden bozulmaktadır. Bu sebeple hiçbir şeyin kalp sağlımızdan daha önemli olmadığını bilerek hayatımızı artık belli bir uyku düzeni içine sokmalı ve düzenli aralıklarla kan değerlerimizi ve şekerimizi kontrol altında tutmalıyız. Ayrıca bilmeliyiz ki şeker hastalığı kalp damarlarında tıkanıklığa sebep olarak koroner damar hastalıkları, kalp yetmezliği ve ani kalp krizlerine sebep olabilmektedir.

Vücudumuzun dinamosu kalbimizdir. Vücutta kan dolaşımını sağlayan vücuda kan pompalayan organımızdır. Kalbin sağlıklı çalışmaması bütün organların hasar görmesine neden olur. Bu yüzden beslenirken kalp dostu besinler tüketmeye dikkat etmeliyiz. Kalp sağlığımıza olumlu katkılar sağlayacak şifalı bitkiler şunlardır:

1- Sarımsak: Sarımsak içerdiği besin öğeleri ile damarda kan pıtılaşmasını engeller. Böylece koroner ve kalp hastalığı oluşma riskini azaltır. Bu anlamda her gün mutlaka 1 diş sarımsak tüketmeliyiz.

2- Ceviz ve Fındık: Yüksek antioksidan içeren ceviz ve fındık Omega 3 ve E vitamin açısından zengindir. Hafatada 2-3 gün en az 6-7 fındık tüketilmesini uzmanlar tavsiye etmektedir. Her gün mutlaka 2 ceviz yenilmelidir.

3- Kuşkonmaz: Vücutta bulunan zararlı yağ hücrelerin atılmasını sağlar. Kolesterol denesinin düşmesine iyi gelir kalp dostu bir bitkidir.

4- Yeşil çay: İçindeki polifenler antioksidan özelliğine sahiptir. Kalp hastalıklarını engeller. Diğer çay türleri ile birlikte tüketilmesi etkisini arttırır.

5- Kırmızı üzüm: Çekirdekli kuru üzüm yüksek miktarda antioksidan içerir ve kalp dostudur.

6- Yer Elması: Serbest radikallerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

7- Soya: Yüksek protein içerir. Düzenli olarak günde 25g soya tüketimi kalp hastalıkları oluşma riskini azaltmaktadır.
8- Kuru erik: içerdiği lifler sayesinde kalp hastalık riskini azaltır. 16 kuru erik vücudun günlük lif ihtiyacının yarısını karşılar.

Son güncelleme : 17.01.2018

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.