İDRAR TORBASI

İDRAR TORBASI

Hasta olunduğu zamanlar da ya da kontrol amaçlı hastanelere sık olarak gidilmektedir. Bazen hastalık ya da yolunda gitmeyen bir durum oluştuğunda ameliyat olma durumu ile karşı karşıya kalabilmektesiniz. Ameliyat olduktan sonra hemen kalkabilmeniz mümkün olmamaktadır. Hastanede yatarak birkaç gün geçirdikten sonra taburcu olmanız hem sağlık açısından hem de kontrol altında olmanız açısından çok yararlı olmaktadır. Ameliyat olduktan sonra kalkmamanız gereken durumlarda tuvalet sorununu hastaneler sayesinde çözebilmektedirler. Sizlere ameliyattan sonra temin edilen bu torba ile rahatça idrarınızı yapabilmeniz mümkün olmaktadır. Hastaların bazen kesinlikle yataktan kalkmamaları gerekmektedir. Böyle durumlarda yardımınıza koşan bu torbalar sizleri mümkün olduğunca rahat ettirecektir. Tüm hastanelerde bulunması gereken bu tıbbi ürün hastalara büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Hastalar zamanla tuvaletlerini yapabilecek duruma geldiklerinde bu torbayı kullanmaya ihtiyaç duymamaktadırlar.

İdrar torbası her zaman ameliyat sonrası kullanılmamaktadır. Hastanın idrarı ile ilgili bir problemi var ise belirli bir süre idrar torbasına idrarını yapması istenmektedir. Belirli bir süre yapılan idrarın incelenmesinin ardından tedavi şekline başlanmaktadır. Hem erkek hem de kadın hastalarda bu torbanın kullanılması mümkün olmaktadır. Torbayı takma şekli cinsiyete göre değişiklik göstermektedir. Torbalar hastanede çalışan hasta bakıcı ya da hemşireler tarafından takılmaktadır. Bu torba yatalak hastalar içinde oldukça kolaylık sağlamaktadır. Geçirdiği bir kaza sonucu yatağa mahkûm olan hastalar için tuvalete gitmek gibi bir imkân bulunmamaktadır. Bu yüzden devreye hemen idrar torbaları girmektedir. Bu torbalar sayesinde yatalak olan hastanızın tuvalete gitmesine gerek kalmamaktadır. Torba takıldıktan sonra hasta idrarını rahatça ve kolaylıkla yapabilmektedir. İdrar torbası boşaltımını ise siz eldiven yardımı ile kolaylık ile yapabilmektesiniz. Boşaltımı yaptıktan sonra dikkatli bir şekilde kapağını düzgünce kapatarak işleminizi sonlandırabilmeniz mümkün olmaktadır.

İdrar Torbası Çeşitleri

Her tıbbi malzemenin olduğu gibi idrar torbası malzemesinin de çeşitleri bulunmaktadır. Musluklu ve musluksuz olarak bulabilmeniz mümkün olmaktadır. Farklı boyutları bulunabilmektedir. Tek kullanımlık olanlar ve uzun süre kullanılabilen torbalar mevcut olmaktadır. Tamamen şeffaf olmaktadır ve yapılan idrarın miktarı görülebilmektedir. Yüksek dayanıklılığa sahip olmaktadır. PVC den üretilmektedir. Üzerinde belirtilen ml ile derecelendirilmiş rakamlar bulunmaktadır. Bu derecelere göre hastanın ne kadar idrar yaptığının raporu kolaylık ile tutulabilmektedir. Bazı hastalıklarda yapılan idrar miktarı büyük bir önem taşımaktadır. Torbalar oldukça dayanıklı olduğundan yırtılma ve sızıntı kesinlikle söz konusu olmamaktadır. Ama torba kullanılmadan önce yine de hasarlı olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Bu torbalar tamamen hijyenik olup sizlere ve hastalara oldukça kolaylık sağlamaktadır. Yapılan idrarın hem rengini belli etmekte hem de miktarını belirlemektedir. Miktar ve idrarın rengi hastalar için ve hastalıkları için büyük bir önem taşımaktadır. Bu torbalar sayesinde hastalar diledikleri zaman idrarlarını kolayca ve kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan yapabilmektedirler.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.