İdeal Hamilelik Yaşı Kaç Olmalıdır?

İdeal Hamilelik Yaşı Kaç Olmalıdır?

İdeal Kaç Olmalıdır?

Gelişen doğum kontrol yöntemleri ve üreme teknolojileri sebebiyle çiftler artık hamilelik dönemine kendileri karar verebilmektedirler. Bu durum iyi olsa da anne adayları hem psikolojik hemde tıbbi olarak sağlıklı gebelik yaşı kaç olmalıdır bilmeli ve kararlarını buna göre almalıdırlar. Bir kadın için en 20’li yaşlardır. Çünkü 20’li yaşlarda hem vücut en iyi yumurta sayısına sahip hemde fiziksel olarak vücudu hamileliğe daha uygundur. Bu yaşlarda kadınlar doğurganlığa daha yatkındır. Yirmili yaşlarda kadınların sadece %7’sinde gebe kalma problemi yaşanmaktadır. Hamilelik döneminde ve sonrasında gestasyonel diyabet ve hipertansiyon komplikasyonlarının görülme olasılığı da oldukça azalmaktadır.

Net olarak bir kadın için en ideal doğum aralığı 18-35 yaş arasıdır. Fakat biz bu içeriğimizde 30’lu yaşlarda ve 40’lı yaşlarda doğurganlık konusunu ele alıp olumlu/olumsuz yönleriyle incelemek istiyoruz.

30’lu Yaşlarda Doğurganlık

Kadınların doğurganlık düzeyleri 30’lu yaşlardan itibaren azalmaya başlamaktadır ve özellikle 35 yaşından itibaren ciddi düzeyde bir düşüş görülmektedir. ASRM’nin (Amerika Üreme Sağlığı Derneği) araştırmasına göre 30’lu yaşlardan itibaren doğurganlık %20 oranına düşmektedir. 35 yaşından sonraki doğumlarda ise genetik anomaliler ve düşük görülme olasılığı artmaktadır. Ayrıca hem gebelik süresinde hemde doğum anında anne adayı için 35 yaşın üzerinde olmak risk düzeyini arttırmaktadır. Bu yaştan sonraki gebeliklerde hamilelik sürecinin sürekli yakın takip altında sürdürülmesi gerekmektedir. Doktorunuz sağlığınız için bu dönemde fazla sayıda test ve tarama yapılması isteyebilir. Bu yaşlarda hamilelik şansını arttırmak isteyen anne adayları yumurta dondurma vb. tıbbi yöntemlerden yardım alabilirler.

40’lı Yaşlarda Doğurganlık

Kadınların 40 yaşından sonra doğal yollarla hamile kalma olasılığı aşırı derecede düşmektedir. Yine ASRM’ye göre 40 yaşından sonra hamile kalma olasılığı yüzde %5 e düşmektedir. Yani doğal hamilelik çalışmaları 40 yaşından sonra %95 başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. 40’lı yaşlardan sonra hem hamilelik süresi hem anne sağlığı hemde bebek sağlığı için riskli bir durumdur. Preeklampsi, diyabet, tansiyon vb. kronik hastalıklar bu yaşlarda artmaya başlamaktadır. 40’lı yaşlarda doğum yapmak isteyen bayanlar olası komplikasyonları önceden araştırmak ve önlem almak için hamilelik öncesi testler ve izlemler yapabilirler.

Erkekler İçin Üreme Yaşı

Bu konuya da kısaca değinmek istiyoruz. Erkekler genellikle 60’lı yaşlarına kadar sperm üretebilmeyi başarırlar fakat sperm hücreleri genç bireylerin sperm hücrelerine göre daha fazla anomaliye sahiptir. Bu sebeple 60’lı yaşlarda sperm üretilse bile doğurganlık için yeterli olmayabilir. Yine çeşitli tıbbi teknolojik desteklerle döllenme ve üreme sağlanabilir.

Ek Olarak

35 yaşın altındaki bayanlar 1 yıl içerisinde doğal yollarla hamile olamıyorsa, 35 yaşından büyüklerde 6 ay içerisinde hamile olamıyorsa bir kadın doğum uzmanından yardım almalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.