Hamilelikte Midye Yemek Sakıncalı Mı? Midye ve Karides Yemenin Gebelikte Etkisi

Hamilelikte Midye Yemek Sakıncalı Mı? Midye ve Karides Yemenin Gebelikte Etkisi

Hamilelik zamanlarında anne adayları bazen çok farklı gıdaları yemek istemesi ile bilinmektedir ve bunlar arasında midye tüketmek de ye alabilir. Midye ve karides gibi deniz ürünleri genellikle hamile kadınların sevdiği ve canı istediği türden yiyeceklerdir. Peki midye yemek zararlı mı, hamile kadınların midye yemesi sakıncalı mı?

Lezzetleriyle tüketim isteği güdüsünü çıkartan bu ürünlerin hamilelik zamanlarında tüketilmesi hekimler tarafından kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu gibi deniz ürünleri ağır metal içeriği fazla yiyecekler olarak bilinir. Bu durumdan dolayı yola çıkılarak bebek gelişimine olumsuz etkileri yer almakta, hatta gebe annede zehirleme vakalarına bile yol açmaktadır. Ağır metallerin yanı sıra bu ve bunun gibi deniz ürünlerinin bazılarında zararlı parazitler ya da bazı bakteriler yer almaktadır. Deniz ürünlerinde yer alan bu bakteriler bebeklerde sinir sistemi sorununa ve kan zehirlenmelerine varana dek ciddi sağlık sorunlarını meydana getirmektedir.

Gebelik döneminde güvenli olarak belirlenen ve tüketilmesinde sakınca teşkil etmeyen balık türleri haftada en fazla 2-3 defa tüketilebilmektedir. Öte yandan karides, midye, civa içeriği fazla olan balıklar tüketilmesi tavsiye edilmese de hamile kadının çok canının çekmesi halinde doktor kontrolünde yemesine izin verilebilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.