Güneş Yanığında Uygulanabilecek Doğal Tedaviler

Güneş Yanığında Uygulanabilecek Doğal Tedaviler

Deniz sezonunun tam gaz devam etmesi, güneş yanıklarının da günden güne artmasına neden oluyor. Güneş yanığı, güneşe çok uzun süre maruz kalındığında veya ultraviyole ışık kaynağından etkilenildiğinde meydana gelmektedir. Semptomlar yanık sonrasındaki 24 ile 48 saat arasında artış gösterir, ancak devamında kademeli bir şekilde azalır. Yanık acısı çok şiddetlidir, güneş yanığı acısı için uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerini sizler için araştırdık.

Güneş yanığında cilt daha fazla kurur ve gerilir. Bu nedenle toparlanma sürecini hızlandırmak için normalden biraz daha fazla su içilmelidir.

Güneş Yanığında Uygulanabilecek Doğal Tedaviler

Güneş yanığının olduğu bölge su ile ıslatılmalı ve yulaflı banyo ürünleri sürülmelidir.

Yanık bölgesine gün içinde biz kaç kez soğuk ve nemli bez koyarak acının hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Eğer cilt su toplamışsa kesinlikle ellenmemeli, serin ortamlarda bulunarak kendi kendine geçmesi beklenmelidir. Su toplayan bölgelerde enfeksiyon gelişme riskine karşılık temizliğine dikkat edilmelidir.

Güneş Yanığında Uygulanabilecek Doğal Tedaviler Nelerdir?

Aleo Vera

Aleo vera cilt için tam bir mucizedir. Güneş yanığı tedavisinde en etkili tedavilerin başında gelir. Aleo vera jelini günde 2-3 defa yanık bölgesine uygulamanız halinde hızlı ve ağrısız bir şekilde iyileşme olacaktır.

Zeytinyağı Veya Argan Yağı

Güneş Yanığında Uygulanabilecek Doğal Tedaviler

Argan yağı ve zeytinyağı içeriğindeki E vitamini ile kuruyan ve gerilen cildi nemlendirerek cildin kendisini yenilemesini hızlandıracaktır.

Siyah Çay

Siyah çay poşetlerini veya temiz bir beze sardığınız çay posalarını buzdolabında bekletin, ardından yanığın olduğu bölgede 15 dakika bekletin, bu uygulama ile ağrı ve yanma hissini azaltabilirsiniz.

Elma Sirkesi

1 ölçü elma sirkesini ki ölçü su ile incelterek güneş yanığı bölgesine uygulayın. Bu şekilde yanma hissini gidermiş olursunuz.

Yoğurt

Güneş Yanığında Uygulanabilecek Doğal Tedaviler

En bilinen ve en çok uygulanan yöntemdir. Yanık bölgesine soğuk yoğurt uygulayarak ağrı ve acıyı dindirebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.