Gülmekten Ölünür Mü? (Ayrıntılı Araştırma)

Gülmekten Ölünür Mü? (Ayrıntılı Araştırma)

Kahkaha Atarken Ölebilir Miyiz?

Kahkaha atmanın birçok kültürde sağlık için yararlı olarak düşünülmektedir. Aslında bu doğrudur. Kahkaha attığımızda salgılanan hormonlar sağlığımız için oldukça faydalıdırlar. Ancak unutmamak gerekir ki, her şey de olduğu gibi, kahkaha atarken kontrollü olmak çok önemlidir. Birçoğumuz gün içinde farklı olaylar karşısında farklı tepkiler veririz. Kimi zaman bazı olaylar bizi üzerken kimi zamansa kahkahalara boğar. Peki gerçekten de gülmekten ölünür mü? Bu soru bizleri her ne kadar tedirgin etse de gerçeklerin izinden gitmeye makalenin kalanında devam edelim.

Gülmekten ölünür mü sorusunun net yanıtı için Oxford Üniversitesi’nde son yapılan bilimsel çalışmalara bakıldığında, çeşitli hastalıklardan muzdarip kişilerde aşırı kahkahanın olumsuz etkileri olduğu tespit edilmiştir.  Bu araştırmaya göre:

  • Aşırıya kaçmayan normal bir kahkaha, aslına bakıldığında kalp ve dolaşım sistemi için oldukça iyidir. Fakat kahkahanın aşırı derecede olması ise, kan basıncını ciddi biçimde yükseltir ve kalbe aşırı yük bindirir. Kalp yetmezliği ve koroner arter hastalığı gibi kalp rahatsızlıkları olanların kalbi bu aşırı basıncı kaldırmayabilir.

 

  • Yoğun bir şekilde gülmek ya da kahkaha atmak kalp atış hızını önemli ölçüde arttırır. Öyle ki, kalp hastalığı olan hastaların kalbinin buna uzun süre dayanması pek mümkün değildir. Sözün özü kusurlu bir kalbin, aşırı kahkaha kaynaklı artan kalp atış hızını sürdürmesi olası olmadığından, kalp krizi geçirme riski çok yüksektir.

 

  • Astım hastası olan kişilerin aşırı kahkaha atmaktan uzak durmaları gerekir. Astımlı kişilerin büyük kısmı zaten aşırı güldüklerinde öksürme ve göğüs ağrılarının kötüleştiğini hemen hissederler.

 

  • Aşırı kahkaha atmak, göğüs kaslarının aşırı gerilmesine neden olur. Bu yüzden, solunum rahatsızlığı olan kişilere sıklıkla yüksek sesle kahkaha atmamaları tavsiye edilir.

 

  • Aşırı gülme ya da kahkahanın 10-15 dakikadan fazla sürmesi soluma hızının artmasına neden olmakta, hatta kişinin sağlığı için bile risk yaratabilmektedir. Bunun nedeni, Harvard Üniversitesi’nde nörolog Dr. Martin Samuels’e göre, üzüntü ya da mutluluk gibi duyguların güçlü hissedildiği durumlarda beynin dövüş ya da kaç tepkisi ile ilgili alanının uyarılmasıyla ilişkilidir. Dövüş ya da kaç tepkisi döneminde, beyindeki adrenalin gibi kimyasallar vücuda fazla salgılanır. Fazla salgılanan adrenalin, kişinin sağlığına, özellikle de kalbe zarar verebilir. Bundan dolayı, üzüntüyü de sevinci de kontrollü yaşamak beden sağlığımız için en etkili yoldur.

 

  • Kahkaha atarken ölebilir miyiz? Sorusuna verilebilecek birçok somut örnek dünyanın çeşitli yerlerinde kayıt altına alınmıştır. Bunlardan biri 1989 yılında gerçekleşmiştir. Danimarkalı bir odyolog, televizyonda bir komedi filmi izlerken kontrolsüz bir şekilde gülme krizine girmiştir. Bunun sonucunda kalbinde, atışı hızı dakikada 250’den 500’e kadar dalgalanan çok hızlı atımlar meydana gelmiştir. Bu da maalesef ani kalp durmasına neden olmuştur. Bu nedenle her şeyde olduğu gibi kahkaha atarken de kontrollü olmak ve aşırıya kaçmadan gülmek çok önemlidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.