Göz Sağlığına Faydalı Vitaminler

Göz Sağlığına Faydalı Vitaminler

Göz Sağlığına Faydalı Vitaminler

Gözler için faydalı olan hangi vitaminler var ve onların faydası neye dayanıyor? Gıdalarla ilgili olan faydalılık prensibi çok basittir. Sadece içeriğinde A, E, C vitaminleri ile zengin ürünlere öncelik vermek gerekir. Bilindiği gibi, havuç ve yaban mersini normal görme yeteneği için gerekli olan en temel ürünlerdir.

Vitamin A

Vitamin A, retina pigmentinin parçası olduğundan, göz için çok önemlidir. İşte bu vitaminin eksikliği “gece körlüğü” gibi hastalığa neden oluyor. Görme yeteneğinin herhangi sorununda bu vitaminin vücuda aktarılması zorunludur. Havuçta olan işte bu vitaminin fazlalığı onu bu kadar gerekli kılmatkadır. Bu sebze beta – karotinin kaynağıdır, o ise organizmada bu vitamine dönüşüyor. Ayrıca sarı biber ve avakado da bu gösterge hiç de az değildir. Bu gösterceye göre kayısı lider sayılır. O, hem taze halde, hem de kurutulmuş halde vitaminle çok zengindir. 2 yumurta sarısı günlük vitamin A dozunu sağlıyor.

Vitamin C

İdeal görme yeteneği olan veya görme yeteneğinde sorunu olan insanlarda gün içinde veya yıl içinde kan dolaşımı ile ilgili tansiyon sorunu görme yeteneğini değişebiliyor. O yüzden gözü ayrı bir organ olarak kabul etmek gerekmiyor. Yüksek tansiyon oldukta ağ korneanın kanla temini normal gitmiyor, bu ise o anlama geliyor ki gözlerin durumu öncelikle kan damarları ile ciddi şekilde bağlıdır. Damarların temel koruyucusu ise vitamin C’dir. İşte bu nedenle C vitamini gözlerin sağlığı için bu kadar önemlidir. Günlük C vitamini dozajını 1 portakal sağlıyor.

Vitamin E

O, güçlü bir antioksidan olup, göz hücrelerinin erken yaşlanmasını, retina ve distrofik değişiklerin oluşma riskini azaltır. Bu vitaminin günlük alınması göz tümörünün oluşumunun karşısını alabiliyor. Göz için bu kadar faydalı olan bu vitamini 50-100 gr fındık veya cevizle sağlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.