Göz Sağlığı İçin Bilinmesi Gerekenler

Göz Sağlığı İçin Bilinmesi Gerekenler

İçinİş hayatının yoğunluğunda vücudunuzun sarf ettiği efor maksimum düzeye çıkıyor. Bu durum çalışan hastalıkları olarak bilinen başta eklem rahatsızlıkları olmak üzere pek çok şikayeti de beraberinde getiriyor. Masa başında çalışan insanların karşılaştığı en büyük sıkıntılardan biri de gözde meydana gelen bozukluk şikayeti. Gözlük veya lens kullanımını zorunlu hale getiren şikayet öncelikli olarak yanma, sulanma ve ağrı gibi problemlerle başlıyor, daha sonraki süreçlerde bulanık veya çift görme, yazıların net okunamaması biçiminde devam ediyor. Göz sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan püf noktaları şunlar;

1) Gözlerinizi çalışma esnasında dinlendirerek yorgunluğu azaltabilir, iş sürecindeki verimliliğinizi arttırabilirsiniz. Belirli aralıklarla yapabileceğiniz bu işlemle birlikte yorulan gözlerinizdeki sulanma en az seviyeye inecektir.
2) Doktorunuzun verdiği dinlenme gözlüklerini iş hayatınız boyunca kullanmaya özen göstermelisiniz. Olası bir göz sağlığı şikayetini ortadan kaldırmak için yeterli zemini oluşturacak bu adımla birlikte gözleriniz de sağlıklı bir görme sürecine dahil olacaktır.
3) Göz damlaları belirli bir noktaya odaklanmak zorunda kalan çalışanların kullanabileceği sağlıklı ürünlerden bir tanesi. Gün içerisinde gözünüze damlatarak kuruluk hissini azaltan bu damlaları eczanelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz.
4) Göz sağlığı için zararlı sayılabilecek ucuz makyaj ürünleri yerine bildiğiniz markaların sağlıklı ürünlere öncelik tanımanız gerekmekte. Genellikle göz çevresindeki kaşınma ve arpaçık şikayetlerini meydana getiren bu tip ürünler ileride daha büyük sıkıntılara zemin oluşturabiliyor. Bu bakımdan önceliğinizi bildiğiniz markalardan yana yapmanız konusunda uzmanların tavsiyelerinden yana kullanmalısınız.
5) Sağlıklı bir görüş için kullanmakta olduğunuz lenslerinizi uygun kaplarda muhafaza etmelisiniz. Özellikle steril olmayan ortamlarda saklanan lenslerin kullanımının gözde kalıcı bir hasara yol açabileceğini unutmamalısınız. Lenslerin kullanımı kadar kullanım sonrasında da önemi vurgulayan bu madde ile sağlığınız için gerekli temel adımı atabilirsiniz.

Gözlük kullanan insanlarda göz sağlığı için bilinmesi gerekenler arasında bulunan temel etmenlerden biri de dereceli gözlüklerin bakımı. Doktorunuzun verdiği temizle bezleri ile çerçeve üzerinde yer alan tozları ortadan kaldırmalı, ürünlerinizi uygun kaplarda saklamalısınız. Bu durum hem sizi hem de göz sağlığınızı büyük ölçüde etkileyecektir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.