Hamilelik (Gebelik) Doğum Günü Hesaplama

Hamilelik (Gebelik) Doğum Günü Hesaplama

Hamilelik (Gebelik) Doğum Günü Hesaplama

 

Anne olma müjdesini yaşayan bayanların en çok merak ettiği konulardan biri de ne zaman doğum yapacakları olmaktadır. Bayanlar hamile olduklarını öğrendikten sonra son adet oldukları tarihe 40 hafta ekleyerek tahmini gebelik hesaplama işlemlerini yapabilir ve hamilelik doğum günü hesaplama konusunda tahmini bir veriye ulaşabilirler. Fakat son adet gününe 40 haftalık süreyi ekleyip tarih hesaplaması yapmak son derece zor olacaktır. İşte bu noktada anne adaylarının yardımına hamilelik hesaplama siteleri çıkmaktadır.

 

Sizlere bu konuda çok yardımcı olacak bir siteden bahsetmek istiyorum, ( Site kapandığı için link silindi.) adresinde bulabileceğiniz hazır form ile gerekli bilgileri girerek bebeğinizin doğacağı tarihi ortalama 3 günlük hata payı ile tespit edebilirsiniz. Bu hata payı bebeğinizin erken doğması veya çeşitli biyolojik sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Hesaplama yaparken en dikkat etmeniz gereken kısım son adet tarihiniz olmalıdır. Bu konuda yanlışlık olduğu zaman hamilelik hesaplama işlemi hatalı olabilmektedir.

 

Son adet tarihinizin doğruluğu çeşitli durumlarda net olamayabilmektedir. Örneğin; yumurtlama (ovulasyon) tarihinde gecikme yaşanması, annede düzensiz adet görülmesi veya çeşitli hastalıklar adet tarihinde değişiklere sebep olabilmektedir. Bu sebeple gebelik doğum günü hesaplama işlemini net bir şekilde yapabilmek için adet tarihinizi doğru tahmin etmeli veya ultrasonografi ile kesin adet tarihi tespiti yapmalısınız. Ultrasonografi trimester gelişimi tespit etmek için uygulanacaktır. Bu uygulama sonucunda 1. trimester 2. trimester veya 3. trimester şeklinde hem hamileliğin hangi döneminde olduğunuz tespit edilecek hemde tam olarak son adet tarihiniz hesaplanacaktır. Ardından ise net olarak gebelik hesaplama işlemi daha doğru şekilde tespit edilebilecektir.

 

Gebelik doğum günü hesaplama işlemleri yapılırken anne adaylarının bir çoğu 9 ay 10 gün şeklinde hesaplama yapmaktadırlar. Fakat bu hamilelik hesaplama işlemi yanlış yapılmaktadır. Çünkü aslında tam olarak doğum tarihi 40 hafta olarak hesaplanmalıdır. Aradaki fark ise bir ayın 4 hafta + 1, 2 veya 3 gün olmasından kaynaklanmaktadır. Yani ay olarak hesaplandığında fazladan hesaplanan günlerden dolayı tarihte karışıklık oluyor. Bu sebeple hamilelik dönemleri de genellikle ay olarak değil hafta olarak ifade edilmektedir ve tüm hesaplama işlemleri sabit 7 günlük periyodu olan haftalar üzerinden yapılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. hafta hafta gebelik dedi ki:

    Hafta hafta gebelik ve hamilelik hakkında verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

  2. gebelik hesaplama dedi ki:

    Evet sitede gebelik hesaplama tablosu sayesinde kolayca gebelik hesaplaması yapabiliyorsunuz. Paylaşım için teşekkür ederim admin.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.