Evde Gül Suyu Yapımı (2 Farklı Yöntem)

Evde Gül Suyu Yapımı (2 Farklı Yöntem)

Evde Gül Suyu Yapımı (2 Farklı Yöntem)

Cilt bakımı amacıyla sıklıkla tercih edilen gül suyu nasıl yapılır, gül suyu yapımı, evde gül suyu yapmak vb. sorularınıza cevap verme amacıyla bu içeriğimizi hazırladık. Bugün 2 farklı yöntemle evde gül suyu nasıl yapılır ayrıntılı olarak ele alacağız.

Yağmur Suyuyla Evde Gül Suyu Yapımı;

Bu tarifi hazırlayabilmemiz için 6 su bardağı kadar gül yaprağına ihtiyacımız olacaktır. Ek olarak ise 1 litre diğer ifadesiyle yaklaşık olarak 4 su bardağı kadar yağmur suyuna ihtiyacımız bulunuyor.

Evde yağmur suyuyla gül suyu yapımına geçecek olursak ilk olarak bir tencerenin içine tüm suyumuzu ve gül yapraklarımızı boşaltıyoruz. Ardından kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Kaynadıktan sonra tüpün altını kapatıp hazırladığımız gül suyunu süzerek yapraklarından ayırıyoruz. Gül yapraklarından ayırdığımız gül suyunu kapaklı bir şişeye alarak buzdolabında saklıyor ve istediğimiz zaman istediğimiz oranda alarak kullanıyoruz.

Saf Suyla Gül Suyu Yapımı;

Bu tariftede yine aynı miktarda gül yaprağına ve suya ihtiyacımız olacak fakat ilkinde yağmur kullanırken ikincisinde saf su veya saf suya yakın oranda temiz su kullanmalıyız. Daha etkili bir gül suyu yapabilmek için yağmur suyu tavsiye edilsede yağmur suyu bulunmadığı takdirde diğer sular tercih edilebilir.
Aynı şekilde bir tencere içinde gül yapraklarını suyla kaynatmaya başlayınız ve yapraklar suya tam olarak rengini verene kadar kaynatınız. Ardından soğumasını bekledikten sonra süzerek bir kaba alabilir ve dolapta bekletebilirsiniz.

Gül Suyu Soğuk Mu Kullanılmalı Yoksa Sıcak Mı?

Gül suyunu dolapta bekletiniz deyince ziyaretçilerimiz acaba soğuk şekilde mi kullanılması gerekiyor diye bir soru yönelttiler. Aslında böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. İstediğiniz zaman gül suyunu oda ısısında ve soğuk şekilde kullanabilirsiniz. Fakat gül suyunu yüzünüze sürerken ferahlama ve rahatlama hissi sağlaması için soğukta tutulması daha iyi sonuç verecektir. Örneğin soğuk kolonya sıcak kolonyadan nasıl ki daha fazla ferahlatıcı özelliğe sahipse aynı şekilde soğuk kırmızı gül suyu da sıcak kırmızı gül suyundan daha fazla ferahlatıcı etkiye sahiptir.

Kısaca Gül Suyunun Faydaları Nelermiş?

Sitemizde eş zamanlı olarak yayınladığımız gül suyunun ve yağının faydaları makalesinde oldukça ayrıntılı şekilde değinmiş olmamıza rağmen biz bu içeriğimizde de kısaca gül suyunun faydalarına değinmek istiyoruz.
1-) Tamamen natural bir cilt temizleyici ve tonik özelliği taşımaktadır.
2-) Ciltteki akneleri, siyah lekeleri ve tahrişleri temizleyici özelliğe sahiptir. Çünkü antiseptik etkisi sebebiyle cildin mikrop ve bakteri gibi etkenlerden dolayı enfeksiyon kapmasını engellemektedir.
3-) Stres ve depresyonu engelleyici ve giderici özelliğe sahiptir. Antidepresan olduğu yönünde halen kanıtlanmamış bazı teoriler bulunmaktadır.
4-) Kuru ciltlerde nemlendirici özelliğe sahiptir.
5-) Gül suyu güneş yanmalarını hafifletici ve giderici özelliğe sahiptir.,
6-) Yaşlanmaya bağlı olarak oluşan kırışıklıklar düzenli gül suyu kullanımında azalabilmektedir.
7-) Banyo yaparken kullanıldığında ipeksi saçlara kavuşulmasını sağlayabilmektedir.
😎 Alışkanlık yapar düzenli olarak gül suyu kullanan kişiler vazgeçemez hale gelir ve her gittikleri yerde kendilerinden mis gibi gül kokusu yayılır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Bulut dedi ki:

    Sadece mevlütlerde kullanılıyor gibi bir inanç mevcut. Ancak bir çok işini bilen tarafından en ucuz ve en doğal kozmetik ürünü olarak kullanılıyor. Cilt temizliği ve bakımı için eşsiz bir kür. Rabbim neler yaratıyor…

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.