En İyi Vücut Geliştirme Nasıl Olur

En İyi Vücut Geliştirme Nasıl Olur

Vücut geliştirme sporu dendiğinde akla ilk gelenlerden biri beslenme konusunda protein tozudur. Protein tozunun gerekli olup olmadığı konusunda ise bir çok bilgi dolaşmaktadır. Bu da özellikle bu spora yeni başlayacaklar için kafa karışıklığına neden olan en büyük etmenlerden biridir. Öncelikle protein tozunun neden kullanıldığını öğrenmek konunun anlaşılması için oldukça önemli bir aşama olacaktır.

Bilindiği gibi bu sporda yüksek ağırlıklar kaldırılarak belirli seviyelerde setler ile kaslar harekete geçirilerek enerji harcanmaktadır. Bunun karşılığında ise vücuttan kasların gelişmesi beklenmektedir. Yapılan egzersizler karşısında vücudumuzun kaslarımızı geliştirmesi içinse gerekli olan proteini alması ve büyüme hormonunu salgılayarak kaslarımızın kütlesini artırması gerekir. Bunu sağlaması için ihtiyacı olan en önemli unsur proteindir.

Gerekli olan protein miktarını ise beslenerek almak istersek bu durumda oldukça yorucu ve maliyet olarak yüksek bir yükün altına girmemiz gerekir. Aynı zamanda doğal olarak protein kaynaklarını tükettiğimizde vücudumuz besinden proteini kana karıştırması için emilim gerçekleşmesi gerekir ki bu da oldukça uzun süreler sürdüğü için egzersiz sonrasında ihtiyaç olan protein ihtiyacını besinler ile karşılamak çok güç olmaktadır. Vücut geliştirme sporunda yaşanılan bu sorunu ise supplementler çözmektedir. Örnek olarak whey protein peynir altı suyundan üretilmektedir. Yani üretim merkezi zaten doğal besinlerdendir. Özelliği ise moleküler olarak suda çözülebilir yapıya sahip olması ve bu sayede vücut tarafından hızlı bir şekilde emilerek kana karışma özelliğine sahip olmasıdır.

En İyi Vücut Geliştirme Nasıl Olur

Vücut Geliştirme

Bu özelliği sayesinde kişi antrenman öncesi veya sonrasında whey protein tozunu kullandığında vücut hızlı bir şekilde bu proteini çözecek ve kana karıştıracaktır. Bu sayede egzersiz sonrasında ihtiyaç protein ihtiyacı zamanında ve tam olarak karşılanacaktır. Alınan bu tedbir ile vücut geliştirme sporunda harcadığımız emek tam yerini bulacak ve kas kütlemizi geliştirmemiz daha kolay ve hızlı olacaktır. Başlangıç ve orta seviyelerde egzersiz öncesi veya sonrası alınabileceği gibi ileri seviyede büyümenin durmaması için vücudumuzun protein ihtiyacını sürekli karşılaması için antrenman dışındaki zamanlarda ara öğünlerde de protein tozları rahatlıkla kullanılmaktadır. Böylelikle bu sporla ilgilenenler kas yapılarını istedikleri seviyeye getirebilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.