Dünya’daki İlginç Yiyecekler ve İçecekler

Dünya’daki İlginç Yiyecekler ve İçecekler

Dünya’daki İlginç Yiyecekler ve İçecekler

Dünya’da çok farklı yiyecek ve içecek türleri bulunmaktadır, bazıları ise insanları yok artık dedirtecek düzeyde şaşırtabilmektedir.

Dünya'daki İlginç Yiyecekler ve İçecekler

Bu yemek Japonya’da yapılan bir yemektir. Balon balığı, tehlike sezdiği zaman gövdesi şişerek dikenli tellerin de yardımıyla koruma içgüdüsü harekete geçer. Balon balığının pekçok türünde gövdelerinde zehir bulunmaktadır. Karaciğer, bağırsak ya da deride bulunan zehir, insanlar üzerinde oldukça etkilidir. Tüm bu bilgilere rağmen balon balığı Japonya’da nefis bir yiyecek olarak görülür. Bu yemeğe Fugu adı verilir ve özel eğitim almış aşçılar tarafından hazırlanır. Aşçı, karaciğer ya da diğer kısımlarda bulunan zehri ete değdirmeden ustalıkla çıkarmak zorundadır. Tüm ustalığa rağmen bu yemek yüzünden yüzlerce kişi hayatını kaybetmiştir. Dikenli deri, zehirli iç organ bulunan balığı yemek cesaret isteyen bir durumdur ve büyük bir risktir.

Dünya'daki İlginç Yiyecekler ve İçecekler

Japonya’da tüketilen bir yemek çeşididir. Onlarca deniz canlısının etlerinin kendi iç organlarına doldurularak yaklaşık 30 gün boyunca su, tuz ve bir miktar pirinç karışımında mayalanmasıyla oluşan enteresan bir yemektir. Japonlar bu yemeğin lezzetini çok beğeniyorlar ancak yemek için midenizin biraz sağlam olması gerek çünkü yaydığı koku da oldukça değişik bir yemek türüdür.

Dünya'daki İlginç Yiyecekler ve İçecekler

Güney Kore’de oldukça fazla tüketilen bir yiyecektir. İpek böceğinin koza konumuna geçtiği anda böceklerin toplanması ve buhar yardımıyla pişirilerek yapılmasıyla elde edilir. Bir çeşidi de kızartmasıdır. Genelde seyyar satıcılar tarafından satılan bu yiyecek Güney Kore’de birçok lüks lokantada servis ediliyor. Güney Kore’ye özel bir içkinin yanında servis edilen bu yemek hazır paketler halinde de satılmaktadır. Bu yemeği tüketmek de mide sağlamlığı gerektirir.

Dünya'daki İlginç Yiyecekler ve İçecekler

Meksika’da oldukça sevilen bir yiyecektir. Bu atıştırmalık çerez tarzındaki yiyecek Meksika bölgesinde Limopetum karıncası olarak adlandırılan zehirli bir karınca türünün yumurtasından yapılmaktadır. Genelde taco ile birlikte yenen escamoles i yapmak oldukça dikkat gerektirir çünkü karınca yumurtalarını toplamak son derece hassas bir iştir. Ne dersiniz, Meksika’ya gidip de bu atıştırmalıktan tatmak mı gerek?

Dünya'daki İlginç Yiyecekler ve İçecekler

İtalya’nın Sardunya Adası’nda meşhur olan bir yemektir. Bu yemek Casu Marzu adı verilen bir tür canlı kurtçuktan yapılmaktadır. Yiyen insanlarda kusma gibi sorunlara neden olabiliyor çünkü bu kurtçuklar bir süre bağırsaklarda yaşayabiliyor. Aslında devlet tüketimini yasaklamıştır ancak yine de kaçak yollarla tüketilmektedir. Yerken gözlerinizi korumayı ihmal etmeyin her an kurtçuklar sıçrayabilir.

Dünya'daki İlginç Yiyecekler ve İçecekler

Filipinler ve Vietnam’da oldukça yaygın bir yiyecektir. Kuluçkadan alınmış, içerisinde neredeyse yumurtadan çıkmak üzere olan civcivlerin olduğu yumurtanın haşlanmasıyla elde ediliyor. Filipinler ve Vietnam’ın yanı sıra Çin ve Malezya’da da oldukça yaygın olan balut, henüz sıcakken genellikle tuz, sirke ve karabiber ile servis ediliyor. İçindeki civciv ise acı biber sosuyla tüketiliyor. Tadının haşlanmış yumurta veya midyeyi andırdığını söyleyenler de mevcut. Mideniz, gözünüz sağlamsa ve yolunuz Filipinler’e düşerse deneyiniz.

Dünya'daki İlginç Yiyecekler ve İçecekler

Norveç’e özgü bir yemektir. İskandinavya’da sıklıkla tüketilen morina balığından yapılan bu yemek için morina eti yaklaşık 1 hafta kül içeren özel bir sosta bekletiliyor. Sonrasında kül ile pişiriliyor. Görüntüsü saydam olan bu yemek değişik kokusuyla da dikkat çekiyor. Midesine ve burnuna güvenenlerin yolu Norveç’e düşerse deneyebilirler.

Tüm bu yemeklerin yanında birbirinden ilginç içecekler de mevcuttur. Bunlardan en fazla bilinenleri şunlardır;

Yılan Balıklı Enerji İçeceği

Dünya'daki İlginç Yiyecekler ve İçecekler

Japonya’da enerji içeceği olarak yılan balığı suyu içilmektedir. Sarı renkli yılan balığının kafa ve kemiklerinden yapılan ve hafif balık tadı gelen bir içecektir. İçmek için gerçekten sağlam bir mide ve özellikle sağlam bir burun gereklidir.

Yılan Likörü

Dünya'daki İlginç Yiyecekler ve İçecekler

Vietnam’da yaygın olan bir içki türüdür. Saç dökülmesine ve cilt kuruluğuna iyi geldiğine inanılan ve yılandan yapılan likörler oldukça gözde içkilerdir. Tüketmesi son derece cesaret isteyen bir içecektir ve keskin bir kokuya sahiptir.

Yavru Fare Şarabı

Dünya'daki İlginç Yiyecekler ve İçecekler

Özellikle Kore’de fazla tüketilen bir içkidir. Henüz yeni doğmuş fareler şarap içerisinde bekletilerek mayalandırılıyor ve servis ediliyor. Bu şarabı tüketmek için gerçekten büyük cesaret lazım. Tadının benzine benzediği söyleniyor ancak yine de tüketiliyor çünkü şifa kaynağı olduğu sanılıyor.

Tüm bunların yanında birçok ilginç hatta birçoğuna göre iğrenç yemek ve içecek çeşidi mevcut. Bizim yemek kültürümüzle son derece zıt olan bu yiyecekler ve içecekler genelde Uzakdoğu’da tüketiliyor. Ayrıca Avrupa’nın çeşitli yerlerinde ve İskandinavya’da da birbirinden ilginç yemekler mevcut. Özellikle İngiliz The Telegraph Gazetesi ve ABD’de yayınlanan Time Dergisi’nin yaptığı araştırmalarla gündeme gelen bu tür yiyecek ve içecekler birçoklarına göre mide bulandırıcıyken kimileri için ise denenmesi gereken tecrübeler.

Siz ne dersiniz?

Bu yiyecek ve içecekler “Ölmeden Önce Asla Denenmemesi Gerekenler” gruba mı yoksa “Ölmeden Önce Mutlaka Denenmesi Gerekenler” gruba mı dahil edilmelidir? Eminim ki çoğunuz ilk seçeneği seçtiniz ama yine de tercih sizin; Eğer yukarıda adı geçen coğrafyalara yolunuz düşerse deneyebilir ve tecrübelerinizi aktarabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.