Diz Ağrılarına Yönelik Esnetme Egzersizleri

Diz Ağrılarına Yönelik Esnetme Egzersizleri

Diz Ağrılarına Yönelik

Diz çevresindeki ağrılar, belki de masabaşı işi yapan insanların sık sık karşılaştığı bir durumdur. Eğer dizinizi yeteri kadar hareket ettirmek için sık sık spor yapmaya vaktiniz yoksa, o halde evde yapacağınız bu esnetme egzersizleri ile kabusunuz olan ağrılardan kurtulmak an meselesi…

Diz Ağrılarına Yönelik Esnetme Egzersizleri

Günlük yaşamda çok sık kullandığımız diz eklemimiz çeşitli mekanik etkiler ile karşılaşmaktadır, ister devamlı oturur pozisyonda olun, ister sürekli yürüyor olun, diz eklemi her şekilde hareket ve duruşlardan etkilenmektedir. Eğer gün içinde hem çok oturuyor hem de diz ekleminizi fazla hareket ettirmiyorsanız, diz çevresindeki kaslar, bağlar ve eklem kapsülü zamanla esnekliklerini kaybetmeye başlayabilir. Bu dokuların esnekliklerini kaybetmesi ise. günlük aktiviteler sırasında dizinize binen yüklerin normalden farklı ve çoğu zaman dize zarar veren biçimde dağılmasına neden olabilir. Bu nedenle, diz ekleminin sağlıklı kalması için diz çevresindeki kas ve diğer yapıların doğal esnekliklerinin korunması gerekmektedir. Günlük yaşamları sırasında zamanının çoğunu hareketsiz geçiren, masa başı işi yapan (sekreterlik, kasiyerlik gibi) kişilerin diz eklemlerini çevreleyen kas ve diğer yapıları esnetmeleri özellikle önemlidir. hem koruyucu hem de tedavi edici olarak kullanılabilir. Doğru yapılan , diz ekleminin sağlığı yanında kalça ve ayak bileği eklemlerinin de sağlıklarını olumlu etkileyecektir. Bu ay sizlere diz eklemini çevreleyen dokuların esnekliğini arttırmaya yardım edecek bazı egzersizler sunuyoruz. Esnetme hareketlerini uygularken kendinizi fazla zorlamamanızı, esnetme sırasında rahat olmanızı öneririz. Esnetme hareketlerinin rahatlatıcı etkisi yüzünüze yansımalı.

Çocuklarınızın denemesine izin verin adlı makaleyi okumak için evlenen.kim sitesini ziyaret edebilirsiniz.

ESNETİLMESİ GEREKEN KASLAR:

Musculus quadriceps femoris (M. Rectus Femoris, M. Vastus Lateralis, M. Vastus Intermedius, M. Vastus Medialis)

Hamstring Kasları (M. Biceps Femoris, M. Semitendinosus, M. Semimembranosus)

Baldır Kasları (M.Gastrocnemius, M.soleus)

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Manaz dedi ki:

    Dizdeki kireçlenmeye de iyi geliyor mu acaba egzersizler

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.