Diş Bakımı ve Ağız Sağlığı

Diş Bakımı ve Ağız Sağlığı

Yeni nesil ve yeni dejenerasyon gençlerimizin büyük bir sorunu da; ”Diş ağrıları”. Gençlerimiz dişlerine gereken önemi vermediği için zaman zaman diş ağrılarıyla karşı karşıya kalabiliyorlar ve bu durumda ne yapacaklarını şaşırabiliyorlar. Şimdi göstermedikleri özenin ilerleyen yaşlarda ne kadar zor bir şekilde acısının çıkacağını hiç bilmiyorlar. Bu konuyu daha fazla açıklamak adına sizlere; ”” hakkında bir yazı hazırladık.

Dişinize günlük olarak ve rutin olarak bakım yapmak zorundasınız. Özellikle gençler son dönemlerde sigara gibi bir illeti fazlasıyla kullandıkları için ve bu sigaraya bağımlı hale geldikleri için diş bakımlarını önemsemiyo olabiliyorlar. Dişlerinize her göstermediğiniz özen ilerleyen yaşlarda size ağrılı bir şekilde geri dönecektir. Hatta dedelerimizden ve ninelerimizden genellikle şu sözü duyarız; ”Yemek yiyemiyorum, ağzımdan dökülüp gidiyor.” Neden yiyemiyor? çünkü zamanında dişlerine önem gösterememiş, şuanda ağzında hiç bir diş kalmadığı için yemek yiyemiyor. İşte sizlerde bu durumlarla karşılaşmamak adına dişlerinize gereken önemi göstermek zorundasınız. Diğer bir yandan dişlerinize devamlı olarak uzman bir diş hekiminin eşliğinde bakım yaptırmalısınız. Her 6 ayda bir rutin olarak uzman bir diş hekiminin kapısını çalarak dişlerinizin üzerinde oluşan diş taşlarını aldırmalısınız ve doktorunuzun size söyleyeceği şeyleri uygulamalısınız.

Dişlerinizi her gün yatmadan önce bir kere fırçalıyorsunuz ki dişlerinizin üzerinde gün boyu biriken bakteriler ve taşlar gitsin. Aynı zamanda sadece yatmadan önce değil günün ortasında veya güne başlarken de dişlerinizi fırçalamanız sizin adınıza yararlı olacaktır. Böylelikle dişlerinizin daha sağlıklı ve daha dayanıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Diş fırçasının yanında birde diş ipi kullanmanız dişlerinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Diş ipiyle birlikte dişlerinizin üzerinde oluşan ve yaşayan bakterileri giderebilir, taşları silebilirsiniz.  Eğer dişleriniz çok fazla ağrıyorsa ve dinmeyen bir ağrı söz konusuysa bu ağrıyı dindirmenin en garantili ve kesin yolu; ”Uzman bir diş hekimine başvurmaktan geçiyor.” Evde uygulayacağınız bitkisel ve doğal yöntemler diş ağrılarınız için kısa süreli olarak çözüm yolu sunacaktır fakat bir doktora başvurarak bu sorunları ağrısız ve sızısız bir şekilde geçirebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.