Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olanlara Küçük Tavsiyeler

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olanlara Küçük Tavsiyeler

Bozukluğu Olanlara Küçük Tavsiyeler

1. Ajandanızı günde en az 3 kez kontrol edin:

İster bu hastalığa sahip olun ister bir miktar anımsama güçlüğü yaşayın ajandanız zamanınızı ve aktivitelerinizi düzenlemede size yardımcı olacaktır.

Tüm randevularınızı ve aktıvitelerizi bir takvime bağlama konusunda alışkanlık kazanmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bu hatırlatıcıyı daima yakınınızda bulundurun ve günde en az 3 kez kontrol edin. Üstelik bu kontrollerinizin günün aynı saatlerinde olması da iyi bir alışkanlık olacaktır.

2. Hergün için yeni bir liste oluşturun:

Güne başlarken o gün gerçekleştirmek istediklerinizin yeni bir listesini yapın. Gerçekçi olmayan listeler kendinize olan inancınızı kıracaktır. Bu nedenle yapmayı planladıklarınız başarabileceğiniz şeyler oldun. Böylece yapmayı düşündüğünüz her şeyi gerçekleştirmiş olacaksınız. Listenizi önem sırasına göre oluşturun. Bittiği zaman üzerine çizgi çekme zevkini tatmayı unutmayın!

3. Düzenli olmaya özen gösterin:

Düzenli olma fikri gözünüzü korkutmasın. Her şeyi ait oldukları yere yerleştirin. İhtiyacınız olanları saklarken olmayanları atmaktan çekinmeyin.

4. Düzenli olmayı bir alışkanlık haline getirin:

Eşyalarınızı düzenlemek için her gün maksimum on dakika ayırın. Bunu bir alışkanlık haline getirin. Bunu bir temizlik olarak görmemelisiniz. Daha düzenli bir ortam sağlamak için kutular, etiketler ve askılar kullanabilirsiniz. Küçük ayrıntılar ile büyük kolaylıklar sağlayabilirsiniz.

5. Ufak eşyalarınızı bir arada tutun:

Antrenizde ufak bir masa ya da bir raf bulundurmaya çalışın. Üzerinde ufak bir sepet ya da tepsi olsun. İçine gözlük, anahtar, cüzdan, saat, gözlük ve telefonlarınızı koyun.Hatta bu alanı unutmamanız gereken kağıtlar mektuplar ya da evrak çantanız için de kullanın.

6. Yemek menünüzü önceden belirleyin:

Tüm aileniz için bir yemek menüsü planlamak biraz zor olabilir. Kolay hazırlanabilen ve tüm ailenizin tercih edeceği yemeklerden oluşan yaklaşık on adet yemek menüsü hazırlayın. On günlük döngüler ile bu yemekleri hazırlayın. Menüler için gerekli olan malzemeleri elinizin altında bulundurun. Bunu yaparken tüm sorumluluğu üzerinize almaktan çekinin.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.