Demir Zehirlenmesi Nedir?

Demir Zehirlenmesi Nedir?

Demir Zehirlenmesi Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Demir zehirlenmesi nedir? Sorusunu yanıtlamadan önce demirin ne olduğuna bakmak gerekmektedir. İnsan kanında demir, kanın serum kısmında olmayan, kanda çözünmüş olarak bulunan ve bir proteine bağlı olmayan demir iyonlarını ifade etmektedir. Demir zehirlenmesi ise, kandaki serbest demir iyonlarının artışı ve vücudun gerek duyduğu demir oranının üzerine çıkması sonucu oluşan zehirlenme durumunu anlatmaktadır.

Demir Zehirlenmesi Neden Olur?

Demir zehirlenmesinin nedenleri 2 ana nedene bağlanmaktadır. Bunlar, bilinçsiz ilaç kullanımı ve hemokromatoz hastalığıdır. Şimdi bu nedenlere daha yakından bakalım.

Bilinçsiz İlaç Kullanımı

Bu durum çoğunlukla, kansızlık hastalığı olan kişilere verilen demir haplarının doz aşımı sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu demir haplarının bilinçsiz kullanımı, çocuklarda da demir zehirlenmesi belirtilerinin görülmesine neden olabilmektedir. Demir haplarında doz aşımı yapıldığında, emilimi çok hızlı olduğundan dolayı, bütün dokulara ve özellikle de karaciğere zarar vermeye başlar. Hem yetişkinlerde hem çocuklarda görülebilen çeşitli nedenlere bağlı doz aşımı sonucu, karaciğer yetmezliğine bağlı ölümler meydana gelebileceği gibi beyinde komaya da neden olabilmektedir. Demir ilaçlarının aşırı dozda alımının bir diğer etkisi de mideyedir ve midede kanamaya yol açabilmektedir. Bunun dışında, kalpte de kalp yetmezliğine neden olabilmektedir. Demirin, 50 mg/kg/dozdan fazla olacak şekilde alınması vücutta ciddi oranda toksisite yapabilmekte ve 75 mg/kg/dozdan fazlası ise, ciddi şekilde demir zehirlenmesi belirtilerine yol açabilmektedir. Bu nedenle, demir ilacı kullanmadan önce mutlaka uzman bir hekime gidilerek tahlil yaptırılmalıdır.

Hemokromatoz Hastalığı

Vücutta demir artışının bir diğer ana neden ise, doğumsal bir rahatsızlık olan hemokromatoz’dur. Bu hastalık kalıtımsal bir hastalık olup, kişiye anne ve babasından HFE geninin geçmesiyle ortaya çıktığı bilinmektedir. Hemokromatoz hastalığı, uzun yıllar boyunca bağırsaklarda ve diğer organlarda demir birikimin artması neticesinde oluşmaktadır.

 Demir Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Demir zehirlenmesinin belli başlı belirtilerini sıralayacak olursak;

  • Karın ağrıları
  • Kusma ve halsizlik
  • Eklem ağrıları
  • Uyku hâli
  • Solukluk
  • Sürekli yorgunluk

Bu belirtilerin görüldüğü durumlarda vakit kaybetmeden bir hastaneye gidilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.