Çocuklarda Heller Sendromu

Çocuklarda Heller Sendromu

Çocuklarda

, 1908 senesinde Theodor Heller tarafından literatürlere kazandırılmış olan bir kavramdır. En fazla erkek çocuklarda görülen bu psikolojik rahatsızlık,  iletişimsel, davranışlar anormallikleri de içeren yaygın bir gelişimsel bozukluktur.
Heller Sendrom, kısaca çocuğun ilk yıllarda ve genellikle ilk iki senede normal gelişim sürecinde edindiği sağlıklı her türlü davranışı ani olarak kaybetmesiyle izlenen ve çocuğun davranışlarında belirgin değişikliklerle seyreden bir bozukluktur.
Heller Sendrom’ un en ilginç özelliklerinden birisi, bazen çocukların dahi fark ettikleri derecede, semptomların aniden başlamasıdır. Bu durum, yaşamını normal olarak sürdüren çocuk ve ebeveynleri için şok yaratmakta adeta bir yıkıma yol açabilmektedir.

 

Heller Sendromun Belirtileri

Heller Sendromu’nda en önemli belirti; normal gelişim gösteren çocuk, genellikle 3 yaşından itibaren anormal davranışlar sergilemeye, yaşına uygun davranışları  bırakmaya, dil ve konuşma sorunları göstermeye başlar. Bunun yanında çocuğun tuvalet eğitimi neredeyse imkansız hale gelir ve tuvalet eğitimini kazanmaya  başladığı bir zamanda çocuk adeta başa dönerek, idrarını kontrolsüz olarak bırakır.
Bu belirtilere ek olarak çocukta anne ve babaların ‘robot gibi’ şeklinde tanımladığı tekdüze ve yinelenen davranışlar gözlenir. Çocuk yaşıtları ile ilişkilerinde uygun olmayan davranışlar yapabileceği gibi, toplum içinde duygu ve düşüncelerini belirterek sağlıklı bir ilişki kuramamaya başlar.

 

Maalesef Heller Sendrom, kesin tedavisi olmayan bir gelişim bozukluğudur. Heller Sendrom sağaltımında, anormal, zarar verici, saldırgan içerikli davranış örüntülerine karşı yatıştırıcı psikolojik ilaçlar kullanılmaktadır. Sendromun psikolojik tedavisinde amaç çoğunlukla çocuğa toplum  hayatına uyum sağlayacak becerileri kazandırmayı içermektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp