Çocuklar Profesyonel Spora Kaç Yaşında Başlamalı?

Çocuklar Profesyonel Spora Kaç Yaşında Başlamalı?

Çocuklar Profesyonel Spora Kaç Yaşında Başlamalı?

Sağlıklı kalabilmek için dengeli beslenmenin yanı sıra, yapmak günümüzde herkesin zaman ayırması gereken konuların başında geliyor. Bundan dolayı özellikle çocukların erken yaşta spora başlaması oldukça önemli. Ancak profesyonel olarak sporla ilgilenmek isteyen çocuklar için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmakta.

Çocuklarının profesyonel spora başlamasını isteyen ailelerin öncelikle bu konu hakkında uzmanlardan detaylı bilgi almasında fayda var çünkü bazı durumlarda ailelerin çok istemesinin aksine çocuklar spordan uzaklaşabilir ve hatta sporu tamamen bırakabilir. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Alp Varilsüha’ya göre, çocukların profesyonel bir spora başlamaları için en ideal yaş 13. Bununla birlikte, spor yapmak isteyen çocukların, 13 yaşına kadar genel olarak bütün spor dallarıyla ilgilenmeleri de tavsiye edilenler arasında.

Çocukların 13 yaşından önce profesyonel spora yönlendirilmesinin en önemli sakıncalarından biri ise, kazanma kaygısıyla yapılan zorlu antrenmanların yaralanmalara sebep olması ve çocukların sporu tamamen bırakabilmesine neden olması. Ayrıca çocuğun 13 yaşına kadar çeşitli dallarda yaptığı spor, herhangi bir yaralanmayı önlemesinin yanı sıra, vücut gelişimini de son derece destekler nitelikte.

Bununla birlikte, yapılan araştırmalara göre, 12 yaşından sonra herhangi bir spor branşını seçen çocukların o spora daha erken başlayan çocuklardan daha başarılı olduğu da belirlenmiş durumda.  Çocukların erken yaşta belli bir spor dalında branşlaşmasının dezavantajlı yanlarından biri de, sporun eğlence aracı ve arkadaşlık amacından çıkarılarak çocuğun bu yöndeki istek ve azmini azaltmasından kaynaklanıyor. Ayrıca profesyonel sporla ilgilenmek zorunda kalan çocuğun yaratıcılığı ve yeni beceriler edinme yetisi de farkında olmadan sınırlanıyor. Hatta bazı çocuklar sadece belli bir spor dalıyla uğraşmaya zorlandığından dolayı spordan tamamıyla uzaklaşabiliyorlar.

Bu noktada ailelerin yapması gerekense, çocukları belli bir spor dalıyla uğraşmaya zorlamamak ancak ne yazık ki sporu bir meslek olarak çocuklarına kazandırmaya çalışan ailelerin yaptığı en büyük hatalardan biri de bu. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, ailelerin genel olarak ne kadar erken yaşta başlarsa o kadar başarılı olacağı düşüncesi aslında yanlış çünkü erken yaşta ağır fiziksel egzersizlere maruz kalmak çocukların fiziksel olarak yaralanmasına ve spordan tamamen uzaklaşmasına neden olabiliyor.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.