Beyaz Ekmeğin Sağlığa Zararları

Beyaz Ekmeğin Sağlığa Zararları

 

Hiçbirimiz ekmeksiz bir yemek düşünemiyoruz ve beyaz ekmeği bol miktarda tüketiyoruz. Fakat son zamanlarda beyaz ekmeğin yapısında in sağlığa zarar verdiği konuşulmaya başlandı. Peki ekmeğin içinde bu maddelerin ne işi var? Neden böyle üretiliyor? Ekmek gerçekten de sağlığa mı? Ne kadar ? Tüm bu soruların cevabını bu makalede vermeye çalışacağım. Üretilen ekmeğin daha buğday aşamasındayken hızlı ve bol yetişmesi için verilen ilaçlar daha sonra kullanılan ekstra maya ve benzeri ekmeğin uzun süre dayanmasını sağlayan maddeler ve sağlıksız fırın koşulları ekmeği bir tehlike unsuru haline getirmektedir. Gıda ve ekmek üreticilerinin ve gıda araştırma kurumlarının verdiği ortak bir karar var ki o da tam buğday ekmeğinin en sağlıklı ekmek olduğu yönünde çünkü tam buğday ekmeği aşırı derecede mineral içeriyor ve beyaz ekmeğe oranla hiçbir kötü tesiri bulunmuyor. Türkiye yıllık 12 milyar$ ekmeğe para ödüyor ve bu dünyadaki ekmeğin %5.43 ünü oluşturuyor. Bünyemizin ihtiyaç duyduğu karbonhidratların ve diğer enerji kaynaklarının yaklaşık yarısı ekmekten karşılanıyor. Ekmekteki bu sorunlar çözüldüğü zaman obezite, diyabet ve bağırsak yolu hastalıklarının büyük çoğunluğunun çözüleceği söyleniyor. Fakat bunu için çok geniş kapsamlı bir çalışma gerekiyor çünkü Türkiye Ziraatçılar Derneğinin “Ekmek Raporu-2010” çalışması şu korkunç raporu gözler önüne seriyor ki, İstanbul’da 4500 fırının 500’ü ruhsatsız çalışıyor. Tavsiye ve geçici çözüm amacıyla sadece bazı fırınlarda üretilen tam buğday ekmeğinin beyaz ekmek yerine tüketilmesini söylüyorlar.

 

Beslenme uzmanlarına göre günümüzde sürekli olarak kullanılan beyaz un, tohumunda ve kepeğinde bulunan besin değerlerinden yoksundur. Çeşitli işlemlerden geçerek ekmek haline gelmiş beyaz un minarellerinin %75’ini lif içeriğinin ise %90’ını kaybetmiş bulunuyor. Bu özelliğiyle artık beyaz ekmek sağlığa zararlı yiyecekler arasına alınmalı. Avrupa ülkelerinde ekmek alışkanlığı sürekli beyazdan daha beyaza yönünde olduğu gözlenir. Fakat fazla işlenmemiş ekmek ve gıda maddeleri her zaman için daha sağlıklıdır. İnsanlar bu sağlıksız beslenme yüzünden vücutlarının günlük ihtiyaç duyduğu lif miktarının sadece %30’unu karşılıyorlar. Oysaki lif vücut için en önemli maddedir çünkü kolesterolü düşürür, kansere karşı aktif savunma yapar. Fakat tüm bunlara rağmen kimseden undan tamamen kurtulasını bekleyemeyiz. Fakat bu durumda beyaz ekmek yerine daha farklı gıdalara ekmek türlerine yönelebilir ve beslenme alışkanlıklarında ufak değişiklikler yapabilirler.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ismihan dedi ki:

    fevzi bey bana ulaşır mısınız mailden. iyimakale . com dan tanışıyoruz. bir şey soracağım

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.