Bebeklerde Tuvalet Yemek ve Uyku Eğitimi

Bebeklerde Tuvalet Yemek ve Uyku Eğitimi

İleriki yaşlarda çocuğunuzda ortaya çıkan davranışların, karakterin ve terbiyenin temeli küçük yaşta verilen düzgün bir eğitimle kazandırılır. Eğitim çocuk beşiğe ilk düştüğü andan itibaren başlar ve ömrü boyunca sürekli olarak devam eder. Çocuklara verilen eğitimde yanlış davranışlarda bulunulması ilerde çeşitli kişilik bozukluklarına ve kötü alışkanlıklara sebebiyet verebilir. Bu yazımızda bebeklerde tuvalet, uyku, yemek eğitimi nasıl verilir değineceğiz.

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi

Çocuklar fiziksel olarak endilerini kirli hissettiklerinde ağlayarak tepki vermeye başlarlar daha sonra 1-2 yaş arasında ise elleri bile kirlendiğinde koşarak durumu annelerine belirtmeye çalışırlar. 1-2 yaş arası çocuk oturabilecek ve sizi anlayabilecek duruma geldikten sonra bebeğinize tuvalet eğitimi vermeye başlayabilirsiniz. İlk olarak bebeğinizin oturağa oturarak kakasını yapmasını onun anlayabileceği bir şekilde belirtmelisiniz. Bebeğinizde bu davranışı alışkanlık haline getirmek için onu küçük ödüllendirmelerle mutlu edebilirsiniz. Bebeğinizin tuvaletini oturağa yapması için ona hakaret etmek veya yapmazsan cız olur şeklinde korkutarak tuvaletini yapmasını istemek kesinlikle yapılmaması gereken çok yanlış bir davranıştır. Uygun şekilde ve sabırla bebeğe tuvalet alışkanlığı edindirmeye çalışılırsa yaklaşık 4 yaşında tam anlamıyla tuvalet eğittimi edinirmiş olur ve artık bebeğiniz size ihtiyaç duymadan tuvaleletini yapabilir. Sizde kirli bezlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Bebeklerde Yemek Eğitimi

Bebeklerin yemek yememesi annelerle çocuklar arasında sürekli olarak bir sıkıntı olur ve ailenin tamamında huzursuzluk yaratır. Oysa ki bilinmelidir ki bebeğin sağlığı yerinde ise mutlaka açıktığında yemek yer bu sebeple gereksiz yere ısrar etmek boşa çaba harcamaktır. Bebeğin yemek yemesi için düzenli aralıklarla ona teşvik yapılır fakat kabul etmezse ısrar edilmez çünkü bebek siz ısrar ettikçe size karşı direnmeye devam eder ve şımarıklaşır. Oysa ki sizin ısrar etmeyeceğinizi öğrendiği zaman aç olduğunu ve yemek yemesi gerektiğini kabullenir çünkü bilirki her an her istediğinde kendisine yemek hazırlanmayacaktır.

Bebeklerde Uyku Eğitimi

Bebeklerin uyku düzeni ailenin uyku düzeninden tamamen bağımsız bir yapıda olmalıdır. Onların uyumaları için belli saatler belirlenmeli ve ısı, ışık, ses yönünden uygun bir ortam oluşturularak bu ortamda bebeğin uyku ihtiyacını düzenli şekilde karşılaması sağlanmalıdır. Bebeğin sağlıklı gelişimi için uyku çok önemli bir faktördür çünkü uykusunu tam alamayan bebeklerde ileride gelişim yetersizliği ve sağlık sorunları görüldüğü gibi sürekli bir huysuzluk hali aktif olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.