Bebeklerde Kalp Hastalıklarının Sebepleri Nelerdir?

Bebeklerde Kalp Hastalıklarının Sebepleri Nelerdir?

Bebeklerde Kalp Hastalıklarının Sebepleri Nelerdir?

Dünya’da doğan her 1000 çocuktan 5 tanesi doğumsal kalp anomalisi ile hayata gözlerini açmaktadır. Ülkemizde ise kapsamlı bir araştırma yapılmamış olmasına rağmen oranının hemen hemen aynı civarda olduğu tahmin edilmektedir.

Bebeklerde Oluşabilecek Kalp ve Damar Anomalileri

Uzman doktorların açıklamalarına göre anne karnındaki bebekte oluşabilecek kalp ve damar anomalilerinin en sık görüleni kalpte ve kalpten çıkan damarlarda olan doğuştan anormallikler gelmekte. Kalp dört odacıklı bir organdır ve bu odacıklar arasında bölümler vardır. Bu bölümlerde delikler olabilir ve bu deliklere VSD ve ASD adı verilir.

Kalpten çıkan damarlarla ilgili anomaliler de vardır. Mesela damarlardan biri olmayabilir. Damarlar dar ya da ince olabilir. Bu anomalide sıklıkla görülmektedir. Damarların her ikisi de sağ karıncıktan çıkabilir. Kalp karıncıkları ve kulakçıkları arasında kapaklar vardır ve bunlar ile ilgili problemler görülebilir. Ya da bebekte kalp kapağı olmayabilir. Kapaklarda darlık, kapaktan geriye doğru kan kaçırma, karıncıklar küçük ya da hiç gelişmemiş, karıncıklar hiç gelişmemiş olabilir. Akciğerlerden kalbe dönen damarlar yanlış yerlere dönebilir.

Bebeklerde Anomalinin Bilinen Nedenleri Neler?

Kalıtsal Hastalıklar

Ailede kardeşlerden birinde, babada, annede, teyzede ya da halada kısaca yakın akrabalarda doğumsal kalp hastalığı bulunması bu riski arttırmaktadır.

Enfeksiyon Geçirilmesi

Hamileliğin ilk 3 ayında annenin döküntülü hastalık geçirmesi de bebekte kalp sorunlarına neden olabiliyor. viral enfeksiyonlar özellikle de kızamıkçık bilinen kalp anomalileri yönünden büyük risk yaratmaktadır. Bu yüzden genç kızların kızamıkçık aşısı olması gerekmektedir.

Kromozom Anomalileri

Örneğin down sendromu gibi kromozom anomalileri tespit edilmişse Trizomi denilen anomaliler varsa çok dikkatli olunmalıdır. Eğer ki bebeğin bağırsaklarında ve böbreklerinde doğuştan anomali var ise bebeğin kalbinde de yüksek ihtimalle anomali olabiliyor.

İlaç Kullanımı

Sakinleştiriciler, ağrı kesiciler, amfetamin grubu ilaçlar, antibiyotikler, epilepsi ilaçları, troid ilaçları, akne ilaçları ve insülin ilaçlarının bebekler üzerinde etkisi çok fazla yoktur ancak troid ilaçları bazen bebekte hipotirodi yani troid bezinin yetersiz çalışması sorununun oluşmasına sebep oluyor. Bu yüzden troid ve diyabet hastalarının hamilelik dönemlerini planlı gerçekleştirmeli ve dâhiliye ile kadın doğum uzmanlarıyla mutlaka görüşmelidirler. Aynı şekilde kalp hastaları da bazı ilaçlar aldıkları için bu kanı sulandırıcı ilaçların kullanımının da düzenlenmesi çok büyük öneme sahiptir.

Alkol ve Sigara Kullanımı

Alkol ve sigara da tüm bu sorunlara neden olmaktadır.

Röntgene Maruz Kalma

Hamilelik döneminde röntgen ışınları bebeğe çok zarar vermektedir.

Uzmanlar kalp anomalilerinin %90 ının nedeninin bilinmediği ve yalnızca %10 unun nedeni bilinmektedir. Bu %10 luk oranın içerisinde anne adaylarının hamilelik döneminden önce ve hamileliğin ilk aylarında yaptıkları yanlışların çok büyük etkisi olduğunu vurgulamaktadırlar. Hamilelik esnasında gösterilecek özenin aynı şekilde hamilelik öncesinde gösterilmesi de gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.