Bebeklerde Gelişim Aşamaları (İlk 1 Yıl)

Bebeklerde Gelişim Aşamaları (İlk 1 Yıl)

Bebeklerde Gelişim Aşamaları

Bebekler kendini tanımaya kendi vücutları ile başlarlar. Elleri ile ayaklarını kavramaya çalışırlar. Havaya kaldırdıkları ellerini uzun süre izlerken, parmaklarını burnuna, ağzına ve gözlerine götürür. Bu hareketler bebeklerin ilk kendini tanıma deneyimleridir.

Bebekler bu dönemden sonra çevresindeki eşyalarla da ilgilenmeye başlarlar. Beşiğine asılan figürler, battaniyesindeki canlı renkler bebeğin dikkatini çeker. Bu hareketler bebeğin zekasının normal olduğunu gösterir.

1. Aydan İtibaren

Bir aylık bir bebek yüzükoyun yatırıldığında başını kaldırır. Çıngırak sesine irkilirken bakışları ile de karşısındakine baktığına belli eder. İki ayını dolduran bir bebek başının üzerinde sallanan bir cismi rahatlıkla izler. Yan yatırıldığı zaman, sırt üstü dönebilir.

3. Aydan İtibaren

Üç ayını dolduran bir bebek elini ağzına götürür. Avucuna verilen şeyi tutarken emziğini ya da süt şişesini tanıyabilir. Ayrıca tanıdıklarının gülümsemelerine karşılık verir ve güler. Annesini görünce heyecanlanır, ilgisini kendisi ile ilgilenenlere çevirir. Dört ayını dolduran bir bebek eline geçirdiği her şeyi ağzına götürme eğilimindedir. Çevresinde her hangi bir nesne bulamayacak olursa ellerini kullanır. Bebeklerinin bu alışkanlığı aslında biberon ya da meme doyumunu yeterince sağlayamadıklarından kaynaklanmamaktadır.

5. Aydan İtibaren

Beş ayını dolduran bir bebek yardımsız oturma çabalarına girişir. Başlangıçta ellerini dayarken , altıncı aydan sonra ellerinin desteği olmadan oturmaya başlar. Bebek ve anne ilişkileri bu aydan sonra güçlenmeye başlar.

7. Aydan İtibaren

7-8 aylık bebekler yatarken kalkmak ister gibi başını kaldırır. Ayakları ile oynarken onları ağzına götürür. Oyuncağını bir elden diğerine geçirirken kolay bir şekilde bir tarafından diğer tarafına dönebilir. Dudaklarından çıkan sesler çeşitlenirken yabancılardan korkmaya başlar. Ağlama arkasından gülme evreleri birbirini izleyebilir.

8. Aydan İtibaren

Sekizinci ayına giren bir bebeği elinden tutunca kolayca oturabilir. Baş parmağını diğer parmakları ile uyumlu kullanırken, yabancıları sevmediğini beli eder ve onlardan kaçar. Aile bireyleri sevgi gösterirken yabancı yakın ayırımı yapabilir. Sevdiği biri elini ona uzatınca gitmek ister ve elinden düşen bir şeyi aramaya başlar.

9. Aydan İtibaren

Dokuzuncu aya giren bebekler kasları kuvvetli ise daha rahat hareket eder. Biberonunu elleri ile tutarak emebilir. Bir elini daha fazla kullanmaya başlar. Sürünme çabaları gösterirken bacakları ile yüzer gibi ya da tekmeler gibi hareketler yapar. Basit heceli sözcükler söyler, bebek azarlanınca ağlar. Artık yardımla ayakta durabilir ve anne baba kelimelerini telaffuz etmeye başlar.

10. Aydan İtibaren

On aylık bir bebek sürekli oturur ve uyku dışında yatmaktan hoşlanmaz. Kendi başına su içebilir. Tutunarak kalkmaya başlar. Eline verilen bir ekmeği kemirebilir.

12. Aydan İtibaren

12 aylık bir bebek artık ayakta durabilir. Elinden tutulduğunda daha usta adımlar atar. Müzikal sesler, annenin ninnisi bebek için anlamlı gelmeye başlar. Oyuncaklara olan ilgisi artarken, oyuncaklarını yakalar, tutar onları bir yerlere yerleştirmeye başlar. Bardaktan kendi başına su içebilir, kaşığı tabağa vurarak kollarını ve gövdesini kullanabilir. Ağzından salyası akmaz ve dışkı kontrolü giderek düzelir. Tanıdığı cisimleri istendiğinde uzatır ve hece tekrarı ile söylenen sözcükleri söylemeye başlar. Bununla birlikte anlamadığı sözcükleri de tekrar edebilir.

Kaynak: annegunlugu.net

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.