Baharda Gripten Kurtulmanın Yolları?

Baharda Gripten Kurtulmanın Yolları?

Baharda ?

Mevsim geçişleri sırasında görülen ısı değişimleri vücudumuzun savunma sistemini etkileyerek , grip, soğuk algınlığı vb. çeşitli üst solunum yolu hastalıklarına karşı açık bir hale gelmemize sebep olmaktadır. İşte bu sebeple gripten korunmak uzun ve sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. Baharda griple mücadelemizde en etkili yöntemler nelerdir bunlardan sizlere bahsetmek istiyoruz.

Baharda Gripten Kurtulmanın Yolları?

Grip Aşısı

Gripten korunmak için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyacımız vardır. Gribe karşı aşılanmak ise vücudumuzu güçlendirmek için yapabileceğimiz listenin en başında gelmektedir. Birçok türlerde grip virüsleri olduğu için her sene aşılanmak gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından içerisinde Türkiye’nin de bulunduğu dünyanın çeşitli bölgelerinde devamlı olarak izlemeler yaparak salgın yapma ihtimali bulunan virüs tipleri belirlenmektedir. Örgüt belirlemiş olduğu bu virüs tiplerini aşı üreticilerine bildirerek aşıların içerisinde bulunmalarını zorunlu kılmaktadır. Bu sayede aşıların içeriğine de salgın yapma ihtimali olan en yüksek olan virüsler bulunmakta ve en doğru korunma da sağlanmaktadır.

Hijyene Dikkat Edin

Sık sık ellerinizi yıkama alışkanlığı edinin. Hapşıran insanların ellerinin dokunduğu eşyalarda virüsler saatlerce ve hatta günlerce canlı kalabilmektedirler. Burun, ağız ve gözlere dokumayın. Bu dokunmama kuralına uyarak aynı virüs ile tekrar hastalanmaya engel olabilirsiniz.

Yeteri Kadar Sıvı Alın

Susuzluk hissi yaşamamanız su içmenizi engellememeli. Su içme ihtiyacı duymasanız dahi gün içerisinde en az 8 bardak su için. Bol su içerek solunum mukoza hücrelerinin nemli olması ve virüs taşıyan damlacıkların da etkisine karşı direncinizi daha da arttırır. Vücudunuzda bulunan mikropların da ciğerlerden ve solunum sisteminizden dışarıya atılması için de bol bol su tüketilmesi her zaman önerilmektedir.

Kötü Alışkanlıklarınıza Veda Edin

Alkol ve sigara gibi vücudunuzun direncini düşürebilecek tüm kötü alışkanlıklardan uzak durmalısınız. Ayrıca virüs yüklü damlacıklar sigara içinle ortamlarda dumana yapıştıklarından dolayı hastalık yapıcı özellikleri de çok fazla artmaktadır.

İşte Bu Besinler Sizin İçin Griple  Mücadele Ediyor!

Sarımsak: Sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Her ne kadar kokusu rahatsızlık verse de dünyadaki en sağlıklı besinlerden bir tanesidir. Aynı zamanda antiviral özelliğe de sahip olan antibiyotik, bakteriler ve virüsler ile mücadele esnasında büyük rol oynar.

Baharda Gripten Kurtulmanın Yolları?

Sarımsak

Mantar: Mantar bağışıklı sistemi için birebir besinlerden biridir. En büyük özelliği bağışıklık sistemini geliştirmesidir. Selenyum ve antioksidan yönünden çok zengin bir besindir.

Baharda Gripten Kurtulmanın Yolları?

Mantar

Bal: Bal, çok eski zamanlardan beri iyileştirici özelliğe sahip olan bir besindir. Yalnızca yediğiniz balın gerçek bal olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Antifungal, anti bakteriyel ve antiviral özellikleri bulunur. Bu sayede gribe karşı da hem koruyucu hem de iyileştirici özellikleri taşımaktadır.

Baharda Gripten Kurtulmanın Yolları?

Bal

Nar ve Kivi: Nar ve kivi tam bir C vitamini deposudur. Grip dönemlerinde kesinlikle nar ve kivi tüketilmesi gereken ilk meyveler arasında yer almaktadır. Doğal antioksidanlardır ve aynı zamanda bağışıklı sistemini de güçlendirirler.

Baharda Gripten Kurtulmanın Yolları?

Nar ve Kivi

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.