Bağırsak Parazitleri ve Korunma Yolları

Bağırsak Parazitleri ve Korunma Yolları

Bağırsak Parazitleri ve Korunma Yolları

Vücudumuzda bize bağımlı olarak yaşayan ve bizlere zarar veren mikroorganizmalar vardır. Bunlara parazit denir. Parazitler insanların yanı sıra hayvanlarda da bulunur ve bağımlı olarak yaşadığı canlının besinine ortak olarak yaşamını sürdürür, bu da yaşadığı canlının zayıf düşmesine ve hastalanmasına neden olur.

Parazitler bizlere; hamilelikte kan yolu ile, doğumda anne doğum kanalından, kirli ellerle, kirli su ve gıdalar ile, böceklerle mekanik ve biyolojik olarak, deriyi delerek, hava yoluyla ve cinsel ilişkiyle bulaşabilir.

Peki Bulaştıklarında Nelere Sebep Olurlar?

Bağırsak Parazitleri ve Korunma Yolları

 1. Sulu ishal
 2. Bağırsak Krampları
 3. Ateş
 4. Halsizlik
 5. Gaz şikayetleri
 6. Karında şişkinlik
 7. Kötü nefes
 8. Kabızlık
 9. Sinirlilik
 10. Deride ve anal bölgede kaşıntı başlıca şikayet sebepleridir.

Bir parazit siz fark etmeden yıllarca sizinle beraber yaşayabilir ancak unutulmaması gereken nokta yukarıdaki şikayetlerin varlığı her zaman bir bağırsak parazitine ev sahipliği yapıyorsunuz anlamına gelmez.
Atıkların depolandığı, besinlerdeki suyun geri emilip dışkının oluştuğu sınırlı miktarda vitamin emiliminin gerçekleştiği sindirim sistemi kalın bağırsaklar yani kolonlardır.  Buraya gelene kadar gıdalardaki suyun % 90’ı, vitamin ve minerallerin tamamına yakını emilir. Geri kalan kısım da KİMUS olarak adlandırılır. Burada emilemeyen besin lifleri, su, asit ve enzimler ile bazı elektrolitler bulunur. Kimus; mukus ve bakteri ile kolonda karışınca dışkı oluşur ve kolonun iyi çalışması için buradaki asit oranı ve kimyasal denge çok önemlidir. Kolon rahatsızlandığı an kişi de rahatsızlanır. Pek çok kişi kolondan rahatsız olabilir ancak bunu anlayamayabilir. Vücudumuza aldığımız her gıda en nihayetinde kolona geleceği için işte burada da güzel ve dengeli beslenmenin önemi bir kez daha ortaya çıkar. Düşünsenize; acı biber, turşu, tuz, kimyon, kara ve kırmızı biber, et, ekmek, krema, mayonez, gazlı içecekler, cipsler, konserve gıdalar, kızartmalar, sarımsak vb. gibi şeyleri sürekli tüketiyorsunuz ve bunlar en sonunda kolona geliyor. Birde üstüne kolona zarar verecek alkol, asitli gıda ve aşırı baharatlarla yediklerimiz birleşince kolon neredeyse çöplüğe dönüşecektir. Bunun yanında gıdanıza önem veriyor ve sigara içmiyorsanız büyük olasılıkla kolon sağlığınız da iyidir. Tüm bu etkenlerle beraber bir de hasta olursanız işte hem sağlığınız riske girecektir hem de parazitlere davetiye çıkaracaksınızdır.
O halde sağlıklı kolon için…

 1. Günde 8-10 bardak sağlıklı su içmelisiniz.
 2. Lifli gıdaları tüketmelisiniz.
 3. Şeker tüketiminizi azaltmalısınız. Çünkü parazitler şekerli gıdalara bayılır.
 4. Düzenli spor yapmalısınız. (yürüyüş, yüzme, bisiklet)
 5. Yoğurt yemelisiniz.

 

Bunların yanı sıra bağırsak parazitlerinden korunmak da mümkündür.

Peki Nasıl?

Bağırsak Parazitleri ve Korunma Yolları
-Güvenli olmayan gıdaları tüketmeyin ve daima şişe suyu için.
-Sebze ve meyveleri iyice yıkamayı ihmal etmeyin ve mümkünse soyarak yiyin
-Ellerinizi sıkça ve sıvı sabunla yıkayın.
-Etlerin iyi pişmiş olmasına özen gösterin.
-Temizliğinden emin olmadığınız hayvanlarla, yakın temasa girmeyin.
-Eti kestiğiniz bıçağı iyice yıkamadan sebze ve meyve soyarken kullanmayın.
-Mikrodalga fırınları sadece ısıtmak için kullanın. Yemek pişirmeyin.
-Tatlı su ve göllerde yüzmek tehlikeli olabilir, havuza ve kaplıcalara gittiğinizde de güvenlik sertifikası sorun.

-Hayvan besliyorsanız başı boş salmayın ve hayvanınızın atıklarını uygun şekilde toplayın.

– Et kestiğimiz bıçakla neden daha sonra sebze meyve kesmemeliyiz?
Çiğ ette patojenler bulunur. Bunlar bir tek piştiğinde ölecektir. Bu nedenle çiğ et kesildiğinde bunlar bıçağa bulaşır ve parazit taşıyor olabilir. Bizlerde bıçağı iyice temizlemeden sebze, meyve doğrar ya da kesersek, “Taenia saginata”, “Taenia solium” ve “Toxoplasma gondii” bu yolla insanlara bulaşabilir.

Neden Mikrodalga Fırınla Sadece Isıtma İşlemi Yapmalıyız?

Mikrodalga fırınlar ısıyı, merkezden kenara doğru hücrelere yayar. Etteki bazı parazitlerin ölmesi için de etin her tarafının 68 dereceden fazla ısıya maruz kalması gerekir. Mikrodalgada eti bu şekilde pişirmeye kalkarsak da etin ortası yenmeyecek şekilde sertleşir. Bu nedenle genelde ortası iyi pişmiş etlerin kenarları daha çiğ olur ve buda buradaki olası parazitlerin bize bulaşmasına neden olur.

Niçin Evcil Hayvanımıza Çiğ Et Yedirmemeliyiz?

Çiğ et ve et ürünleri, yukarıda da belirttiğimiz gibi patojenler içerir. Buda parazitlerin kolayca yayılmasına neden olur. Kedi ve köpekler de “kist hidatik” ve “toxoplasmosis” açısından riskler taşıdığı için, bunları verdiğimiz takdirde bu parazitlerin yaşam döngüsünü tamamlamış oluruz. Kedi günde on binlerce “T.gondii ookisti”, köpek ise binlerce “E.granulosus” yumurtası çıkarır ve bunlar dış ortam koşullarında 1 yıl kadar bulaştırıcılık özelliklerini korur.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.