Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

Yüksek Topuklu Ayakkabı ve Babetlerin Ayak Sağlığına Etkileri

Ayakkabı seçiminin en önemli noktalarından biri de topuk yüksekliğidir. Topuk yüksekliğinin artması vücut ağırlığının ayaklara daha fazla yük bindirmesine neden olabilmektedir. Buna bağlı olarak ayaklarda daha fazla deformasyon yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Ayrıca son yılların en çok tercih edilen ayakkabı modelleri arasında yerini alan babetler de ayak sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu ayakkabılarda yüksek topuklu ayakkabılar gibi ayağa binen yük dağılımında olumsuz etkileri bulunmaktadır. Ayağa binen yükü topuklara veren babet ayakkabı modelleri ayağı yandan çok iyi kavrayamamakla birlikte ayağın ön yüzünde yer alan bağların aşırı yüklenme nedeniyle ağrılara sebebiyet vermesini tetiklemektedir.

Fazla Topuklu Ayakkabılar Strese Neden Olur

Yüksek topuklu ayakkabılarda ayağa binen yük topuktan öne doğru kaymaktadır. Parmak uçlarının aşırı stres altında kaldığı durumlarda kişi de bu durumdan oldukça rahatsız olabilmektedir. Aynı zamanda diz, kalça ve bel bölgelerinde ağırlık merkezinin değişimine bağlı olarak bu bölgelerdeki bağlarda aşırı gerilme, eklemlere aşırı yüklenme ve kaslarda aşırı çalışma söz konusu olabilecektir. Ayrıca yüksek topuklu ayakkabılar düşme riskini de arttırdığı gibi olası bir düşme durumunda ayak bileği ve çevresindeki bağların yaralanma ve yırtılmalarına neden olabilmektedir.

Günlük Kullanımda Tercih Edilmesi Gereken Modeller

Ayağınızın sağlığı için tercih edeceğiniz ayakkabıda kullanılan malzeme kadar ayakkabı modeli de oldukça önemlidir. Günlük kullanım için tercih edeceğiniz ayakkabı ayak bileğiniz sıkıca kavrayan modellerden olması gerekir. Bu tarz ayakkabıları da tercih ederken ön ve arka bölümlerinde bükmeye çalıştığınızda ayakkabının deforme olmaması ayak sağlığınız için yeterli düzeyde olduğunu gösterir. Günlük kullanımda topuk arka kısmı arkadan ayağa destek verecek düzeyde yüksek ve sert materyalden yapılmış olması gerekir. Sentetik materyallerden uzak durmakla birlikte en sağlıklı ayakkabı doğal deri ayakkabılar olacaktır. Doğal deri ayakkabılara günlük kullanımda ayağınızın nefes almasını sağlayarak hava sirkülasyonuna olanak sağlayacaktır.

Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Ayakkabı ölçüsünü en uzun parmağınıza göre seçmeniz gerekir.

Ayakkabı alırken en açısından geniş, dar kalıp ya da yarım numara ayakkabı seçeneklerini ayakkabı alacağınız mağaza sorumlusuna sorabilirsiniz.

Normalden küçük bir ayakkabı almanız kullanım sırasında ayağınızı sıkacak ve ayak problemlerine neden olabilecektir. Büyük bir ayakkabı almanız durumunda ise düşme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yeni aldığınız ayakkabı için ayağınıza uyum süresi vererek ayakkabıyı aşama aşama giymeyi tercih edin. Ayakkabıya tam olarak ayağınız uyum sağladığında tüm gün ayakkabıyı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ayak ölçünüzün yaşınızla beraber artacağını aklınızdan çıkarmamanız gerekir.

Her iki ayağınızda birebir aynı ölçüde olmayabilir. Bu nedenle ayakkabı seçiminde bu ihtimali de düşünmeniz gerekir.

Ayaklar gün sonuna doğru az da olsa şişecektir. Ayakkabı alışverişinizi gün sonuna bırakmanızda fayda var.

Seçeceğiniz ayakkabı ayak parmaklarınızın yeterince rahat sığabildiği genişlikte olmasına dikkat edilmelidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.