Aşırı Terlemenin Sebepleri

Aşırı Terlemenin Sebepleri

Aşırı Terlemenin Sebepleri Nelerdir?

Aşırı terlemenin birçok sebebi vardır. Genelde bu konu sorunu yaşayan kişi tarafından normal karşılanabilir. Ancak bilinmelidir ki; aşırı terlemenin birçok ciddi nedeni olabilir.

Aşırı Terlemenin Sebepleri 

  • Tiroid bezlerinin çok çalışıyor olması,
  • Sinir sisteminden kaynaklanması,
  • Stresli ortamlarda bulunmak
  • Böbrek üstünde bulunan bezlerin hastalıklı olması (Bu konu mutlaka tetkiklere dayalı olarak kontrol edilmeli.)
  • Psikiyatrik hastalıkları bulunanlar,
  • Kanserli hastalar,
  • Kanser tedavisinde uygulanan tedaviden,
  • Şişmanlıktan kaynaklanmaktadır.
  • Mutlaka aşırı terleyen kişilerin bir uzman doktora başvurması gerekmektedir.

Ancak doktora da detaylı bilgi verilmesi önemlidir. Çünkü tedavi esnasında hangi hastalığın neden olduğu iyi teşhis edilmezse değişik durumlar ortaya çıkabilmektedir. Hastanın yemesi, içmesi, yaşam tarzı, kilosu, boyu incelenmeden tedaviye başlanmaması gerekir. Eğer mevcut hastalığı için kullandığı ilaçlar var ise bunlar kontrol edilmeli ve ona göre tedavi yapılması gerekir.

Terleme, vücutta çok fazla bakteri oluşumuna yol açtığı için ayrı bir ciddiyetle yaklaşılması gerekilen bir durumdur. Öte yandan hastada psikolojik sorunlarda ortaya çıkabilir. Asosyal olma durumu, ruhsal ve fiziksel problemler ortaya çıkabilir. Bu süreçte kişinin sosyal hayatı mutlaka yakınları tarafından yönlendirilmelidir.

Aşırı Terleme Tedavisi

Su Banyosu

Hastanın öncelikle su banyosu içerisinde tüm eklem yerleri, yüz ve el bölgeleri iyice temizlenmelidir. Hafif ve orta derecede bir hasta ise, su banyolarında hafif elektrik akımı ile tedavi yapılabiliyor. Bu yöntemin iyi sonuçlar verdiği de bilinmektedir.

Ter Bezlerini Felç Yapma 

Botulinum toksini adındaki madde ile ter bezleri felç edilerek terleme azaltılabiliyor. Ancak bunun yarım yada bir senelik dönemlerde tekrarlanması gerekiyor.

Ameliyat

Genel olarak yüz bölgesinde çok fazla terleme yaşayan hastalarda uygulanmaktadır.
Yazımızda aşırı terleme ve nedenleri konusunda genel bilgi vermeye çalıştık. Rahatsızlık durumunda uzman doktora danışılması önerilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.