Anti HBS Nedir ?

Anti HBS Nedir ?

?

sarılık olarak bilinmektedir, hastalarının en büyük ümidi bir gün vücutlarının bu hastalığa karşı bağışıklık geliştirebilmesidir. Karaciğere ciddi derecede zarar veren hepatit B hastalığı kronik hale gelirse karaciğer kanseri veya siroz gibi ölümcül hastalıklara neden olur. Bu süreç gayet uzundur. Hepatit B virüsü bulaşan bir kişinin sirozla tanışması için yıllar gerekir.

Bununla birlikte karaciğer fonksiyonlarının tam olarak yerine getirilmemesi kişi için ciddi bir sağlık sorunudur. Hayatı yarım yaşamak demektir.

Kişide anti HBS oluşmuş ise, yani anti HBS testi pozitif çıkmış ise hepatit B kabusu o kişi için sona ermiş demektir. Bu konuda daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Anti HBS Nedir

İsterseniz hikayenin başına dönelim. Yok mu bunun çaresi veya hepatit B’yi kapmama ihtimali yok mu ?

Var elbette. Aşı olursanız vücudunuz hepatit B yüzey antikoru üretir ve bundan sonra korunmuş olursunuz. Ama diyelim ki aşı olmadınız. Bu takdirde başkalarının hiçbir vücut sıvısı ile ter dahil olmak üzere temas etmemeye çalışmanız gerekir. İçinizde “hepatit  B kaptım mı ?” kuşkusu var ise testleri var, yaptırıp virüs kapıp kapmadığınızı öğrenebilirsiniz.

İnsan ister istemez bu hastalık nereden çıktı, nerelerden yayıldı diye merak ediyor. Nasıl çıktığı hala bilinmese de dinimiz İslam’a aykırı yaşam tarzının bu hastalığı meydana getirdiği ve yaydığı biliniyor.

Önüne gelenle yatıp kalkmak hatta öpüşmek, dövme yaptırmak, eşcinsel ilişkiler, uyuşturucu şırıngaları bu hastalığın yaygınlaşmasında başlıca faktörler.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.